birgün

26° AÇIK

EKONOMİ 15.09.2021 09:40

Strateji Başkanlığı Erdoğan’ı yalanladı

Strateji Başkanlığı Erdoğan’ı yalanladı

EKONOMİ SERVİSİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen "İşçilerle Buluşma" programında konuştu. "Farklı sektörlerde alın teriyle ekmeklerini kazanan kardeşlerimle bugün bu gazi mekânda, milletin evinde bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum" diyerek söze başlayan Erdoğan, buluşma için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’le birlikte Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a da teşekkür etti.


Konuşmasında ‘çalışmak kadar emeğinin karşılığını almanın ne kadar önemli olduğunun da gayet farkında olduklarını’ belirtip "Bu hakların temini için gerektiğinde imkânları zorlama pahasına tercihimizi hep çalışanların emeklerinden yana kullandık" iddiasında buldu. AKP iktidarlığı dönemindeki milli gelir ve maaş artışlarına değinen Erdoğan, "Milli gelirimiz TL olarak yaklaşık 11 kat yükselirken, asgari ücretin 16 kata yakın artması bunun en somut örneklerinden. Aynı fevkalade yükselişi emekli maaşlarında da görmek mümkün. 27 kat artan emekli maaşları vardır" diye konuştu.

GERÇEKLER ANLATILMADI

Ancak Erdoğan’ın bu sözlerini Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın verileri yalandı. Zira AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında milli gelir 362 milyar lirayken 2021’de 6,648 milyar lira bekleniyor. Aradan geçen 19 yılda milli gelirdeki artış 18,4 kat. Öte yandan asgari ücret ise aynı dönemde 184 liradan, 2 bin 825 liraya çıkarak 15,4 kat artmış. DİSK-AR da işçilerle buluşmada gerçeklerin anlatılmadığını belirterek sosyal medyada paylaşımda bulundu. Buna göre AKP’li yıllarda kişi başına milli gelir 12,1 kat artarken, ortalama emekli aylığı 9,4 kat, ortalama memur maaşı 8,7 kat, ortalama memur emekli aylığı 7,1 kat, kamu işçisi ücreti 6,9 kat arttı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol