birgün

29° AZ BULUTLU

DÜNYA 14.07.2020 20:23

Sudan'da yıllık enflasyon yüzde 136'nın üzerine çıktı

Sudan Merkezi İstatistik Kurumu, haziranda enflasyonun bir önceki aya oranla yüzde 22,13 yükseldiğini duyurdu

Sudan'da yıllık enflasyon yüzde 136'nın üzerine çıktı

Uluslararası toplumun 2 milyar dolara yakın destek vaadi ve hükümetin çabalarına rağmen ekonomik krizin çözülemediği Sudan'da, haziranda yıllık enflasyonun yüzde 136,36'ya çıktığı açıklandı.

Sudan Merkezi İstatistik Kurumu, geçen ay enflasyonun bir önceki aya oranla yüzde 22,13 yükseldiğini duyurdu. Buna göre, mayısta yüzde 114,23 olan yıllık enflasyon haziranda yüzde 136,36'ya yükseldi.

Kurum, tüm yiyecek ve içecek grupları, özellikle et, bakliyat, yumurta ve süt ürünleri, yakıt krizine bağlı ulaşım ücretleri ile kömür ve odun fiyatlarındaki önemli artışların enflasyondaki artışın nedenleri arasında yer aldığını belirtti.

Sudan ekonomisi, son dönemde yüksek enflasyon, para birimi cüneyhin dolar karşısında aşırı değer kaybetmesi, nakit para sıkıntısı yaşanması gibi nedenlerden dolayı zor bir dönemden geçiyor. (AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız