birgün

23° AÇIK

Şükür kavuşturana!

KÜLTÜR SANAT 07.07.2020 09:11
Abone Ol google-news

İstanbul Film Festivali’ne kısmen de olsa nihayet kavuşuyoruz. Nisan ayındaki programı salgın nedeniyle ertelenen Festival’in yeni tarihleri belli oldu. 9-20 Ekim arasında Filmekimi’yle birlikte festival takipçileriyle buluşacak. Darısı diğer İKSV festivallerinin başına!

Ertelenmiş olan ulusal film yarışma bölümleri ise, çok daha önce, 17-28 Temmuz tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) kurulacak açık hava sinemasında karşımıza gelecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin takvimi de böylece kesinlik kazanmış oldu. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Yarışması ile Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması bölümleri festivalin diğer gösterimlerinden önce, Temmuz ayının ikinci yarısında gerçekleştirilecek.

Sonuç olarak, Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki (SSM) açık hava sinemasında her akşam Boğaz’ın ışıklarına bakarak püfür püfür film izleyeceğiz, saat 21:00’de bir uzun ve bir kısa metrajlı film. Yarışmalardaki 11 uzun metrajlı ve 12 kısa film SSM‘de seyirci karşısına çıkacak. Gösterimlere film ekipleri de katılacak. Yarışma filmleri aynı tarihlerde festivalin çevrim içi gösterim sitesi filmonline.iksv.org’da da gösterime açılacak.

39. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma’sında Altın Lale Ödülü için yapımı 2019-2020 sezonunda tamamlanmış 11 film var. Ulusal Yarışma Jürisi, yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun başkanlığında toplanacak. Jürinin diğer üyeleri yapımcı Sevil Demirci, oyuncu Berk Hakman, görüntü yönetmeni Deniz Eyüboğlu Aydın ve yazar Hakan Bıçakcı.

EN İYİ FİLM’E 200.000 TL

Ulusal Yarışma Jürisi En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül veriyor. En İyi Film’e 200.000 TL ödül verilecek, Onat Kutlar anısına Jüri Özel Ödülü’nü alan filmin yapımcısına İKSV 50.000 TL sunarken, En İyi Yönetmen’e de Anadolu Efes 50.000 TL. verecek. Bunlar dışında En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllendirilirken, En İyi Özgün Müzik (LU Records), En İyi Senaryo da (Axolotl) desteklenecek.

Ulusal Yarışma bölümünde Bina (Orçun Behram), Plaza (Anıl Gelberi), Nasipse Adayız (Ercan Kesal), Körleşme (Hacı Orman), Ceviz Ağacı (Faysal Soysal), Aşk, Büyü vs. (Ümit Ünal), Topal Şükran’ın Maceraları (Onur Ünlü), Uzak Ülke (Erkan Yazıcı), Şair (Mehmet Emin Yıldırım), Bilmemek (Leyla Yılmaz), Soluk (Özkan Yılmaz) yarışıyor.

SEYFİ TEOMAN ANISINA…

2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen/yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü için yarışacak filmler ise gene bu listeden 6 film: Bina, Plaza, Nasipse Adayız, Körleşme, Uzak Ülke ve Soluk. Ödülü alan filmin yönetmenine, daha sonraki çalışmalarını teşvik etmek için CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla 30.000 TL ödül verilecek. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde yönetmen Emine Emel Balcı, oyuncu Özgür Emre Yıldırım ve müzisyen Ahmet K. Bilgiç yer alıyor.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ise bu yıl 12 film var. Yarışmanın jüri üyeleri, kısa film yönetmenleri Konstantina Kotzamani ile Gökalp Gönen ve oyuncu Boran Kuzum. Yarışmaya katılan filmler ise şunlar: Göremediğimiz Tüm Işıklar (Şeyhmus Altun), Bir Yazdan İzlenimler (Ayça Çiftçi), Siyah Güneş (Arda Çiltepe), Ahtapot (Engin Erden), Evde Yok (Murat Emir Eren), CemileSezgin (Aylin Kuryel, Raşel Meseri), Yağmur Olup Şehre Düşüyorum (Kasım Ördek), #21xoxo (Sine Özbilge, İmge Özbilge), Free Fun (Fehmi Öztürk), Yolcular (Farnoosh Samadi, Ali Asgari), Büyük İstanbul Depresyonu (Zeynep Dilan Süren) ve Kulak Misafiri (Ahmet Toğaç).

sukur-kavusturana-753676-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol