Şule Çet davasında iddianname kabul edildi

18.12.2018 17:34 GÜNCEL

Ankara’da cinsel saldırıyla uğradıktan sonra intihar ettiği süsü verilerek öldürülen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. Ağırlaştırılmış müebbet hapisleri istenen şüpheliler Çağatay Aksu ve Berk Akand tutuklu yargılanacak.


Şule Çet, 29 Mayıs 2018’de lüks bir plazananı 20. katından atılarak yaşamını yitirdi. Aynı dairede bulunan Çet’in patronu Çağatay Aksu ve arkadaşı Berk Akand, gözaltına alındı. Çağatay Aksu ifadesinde, “Kendini sarkıtmış, ‘atlayacağım’ diyordu. Tutup çekmeye çalıştım; ancak engelleyemedim” dedi. Çağatay Aksu ve Berk Akand, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Ancak soruşturma derinleştikçe savcılık olayın cinayet olabileceği ihtimali üzerinde yoğunlaştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ın da talimatıyla soruşturma cinayet soruşturmasına dönüştürülerek, şüpheliler tutuklandı.

Soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede Şule Çet'in cinsel saldırıya maruz kaldığını ve plazanın 20'inci katından atılarak öldürüldüğü belirtildi. Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın 'kasten öldürme' 'cinsel saldırı' ve 'hürriyetten yoksun bırakma' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

İddianame, Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Tutuklu sanıklar, 6 Şubat 2019'da hakim karşısına çıkacak. (DHA)