Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesinin ardından devam eden soruşturmaya ilişkin iddiaların sorulduğu İçişleri Bakanı Soylu, yanıt vermekten kaçındı. Soruşturmanın devam ettiğini kaydeden Soylu, cinayetinin tetikçilerine yardımla suçlanan Tolgahan Demirbaş'ın MHP'li vekil Olcay Kılavuz'un evinden gözaltına alındığına ilişkin soruya "Araştırmalar kamuoyu nezdinde bilgilendirme yapılarak ilerleyecektir" yanıtını verdi. İmamoğlu'nun 'İBB'ye yönelik 'terör' soruşturması hakkında yaptığı açıklamalara yanıt veren Soylu, "Devlet bunu sorgulamakla mükelleftir. Ben bunları işten atacak yetkiye sahip değilim" dedi. İmamoğlu ile arasında yaşanan telefon görüşmesi polemiğine de değinen Soylu, "Aramalar var. Bugüne kadar 40 arama gerçekleştirilmiş, 20'sinde konuşma gerçekleştirilmiştir" diye konuştu.

Süleyman Soylu’dan Sinan Ateş cinayetine dair ilk açıklama: Soruyu geçiştirdi!
Fotoğraf: Depophotos

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski Ülkü Ocakları Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesi ile ilgili devam eden soruşturmaya ilişkin soruya yanıt vermekten kaçındı.

Sinan Ateş cinayetinin tetikçilerine yardımla suçlanan eski Ülkü Ocakları Genel Merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş'ın MHP'li milletvekili Olcay Kılavuz'un evinden gözaltına alındığına ilişkin iddianın sorulduğu Soylu, soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsaavcılığı ve Emniyet Genel Müdürülüğü koordinasyonunda yürütüldüğünü aktardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Bakanlık faaliyetlerini içeren "2022 Yılı Değerlendirme Toplantısı"nda açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soylu, Sinan Ateş suikatı ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile arasında geçtiğini iddia ettiği telefon görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"SOSYAL MEDYA DEDİKODULARIYLA ADIM ATMAK SORUŞTURMAYI SELAMETE GETİRMEZ"

Ateş suikastına ilişkin soruşturma kapsamında iki kişinin arandığını kaydeden Soylu, "Burada tetiği çekenin haricindekilerden bir kişi daha, yani hedefimizdeki iki kişi aranıyor. Burada onları da bulacağız ve adalete teslim edeceğiz. Soruşturmanın selameti açısından söyleyeceklerimiz budur" ifadelerini kullandı.

Soylu, şunları söyledi: "Soruşturma, Ankara Başsavcılığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü koordinasyonunda yürüyor. Burada tetiği çekenin haricindekilerden 2 kişi şu anda aranıyor. 3'tü, 2'ye düştü. Onları da bulacağız ve adalete teslim edeceğiz. Kararlılığımız budur. Bunu sağlayacağız. Buradaki soruşturmanın selameti açısından elbette ki söyleyeceklerim bu kadardır. Ama bir çizgiyi ifade etmem lazım, sosyal medya dedikoduları ve tezviratlarla adım atmak bir soruşturmayı selamete getirmez. Milletimiz emin olsun, sonuçlar, araştırmalar, soruşturmalar kamuoyu nezdinde bilgilendirilerek yürüyecektir."

İMAMOĞLU İLE TELEGON GÖRÜŞMESİ POLEMİĞİ

İBB Başkanı İmamoğlu ile arasında yaşandığını iddia ettiği ve İmamoğlu'nun kendisine "CHP Genel Merkezi zaten beni sevmiyor, ne olursunuz bana bu konuda yardımcı olur musun?" dediğini öne sürdüğü telefon görüşmesine de değindi. Söz konusu iddiayı yalanlayan İmamoğlu'nu 'yalan söylemekle' suçlayan Soylu, İmamoğlu ile arasında 40 arama kaydının olduğunu kaydetti.

İMAMOĞLU'NUN AÇIKLAMALARINA YANIT

İmamoğlu'nun bugün gerçekleştirdiği ve İBB'ye yönelik 'terör' soruşturması hakkında bazı bilgi ve belgeleri de açıklayarak Soylu'nun görev suçu işlediğini belirttiği açıklamalarına da yanıt veren Soylu, "Yaptığı açıklamalarda terör örgütüyle irtibatlıları almadım demiyor. Bunun bir karşılığı yoktur. Devlet bunu sorgulamakla mükelleftir. Ben bunları işten atacak yetkiye sahip değilim. Atıldıktan sonra burada bitmiyor. Atılanlar OHAL kurumuna başvuruyor. Ondan sonra da mahkeme süreci var ve oraya gidiyor. Ben İBB'ye sandalye atacağım acaba Ekrem İmamoğlu bugün işe kimi aldı acaba?" diye konuştu.

Soylu şu ifadeleri kullandı: "Benden CHP Genel Merkezi'ne karşı beni ezdirme diyebilirsin, hemşehri olduğumuzu söyleyebilirsin. Ama yalan demen normal değildir. Basın toplantısında arkadaşların verdiği bilgiler çerçevesinde bir iflası görüyoruz. Bu adamları yoldan geçerken mi aldık. İddia ettiğiniz kişileri belediyeye almadım, bana iftira atıyorsunuz demedi. Kıvırmak doğru değil. Değer ailesi nedir? Terör örgütü PKK, dağa adam götürüyor. Kardeşlerini işe sokuyor belediyelerde. Yaptığı açıklamalarda terör örgütüyle irtibatlıları almadım demiyor. Bunun bir karşılığı yoktur. Devlet bunu sorgulamakla mükelleftir. Ben bunları işten atacak yetkiye sahip değilim. Atıldıktan sonra burada bitmiyor. Atılanlar OHAL kurumuna başvuruyor. Ondan sonra da mahkeme süreci var ve oraya gidiyor. Ben İBB'ye sandalye atacağım acaba Ekrem İmamoğlu bugün işe kimi aldı acaba? Ömrü devlete küfretmekle geçen insanları karşısına dizmiş, devleti küfür etmeyi takla atarak değiştiren anlayışı devam ettirmeye çalışıyorlar. Ben iki taneyi tespit ettim attım diyor. Demek ki atma yetkin var."