İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şişli’de STK temsilcileri ile bir araya geldiği kahvaltı programında yaptığı konuşmada, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine  “Süleyman, bu Doğu ve Güneydoğu'daki teröre destek veren belediyeler artık görevden alınmalı. Ben sana bu talimatı veriyorum. Bunları görevden alacaksın” dediğini aktardı.

Kaynak: AA
Süleyman Soylu: Kayyum talimatlarını Cumhurbaşkanımız verdi
Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Şişli’de sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiği programda konuştu. Soylu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine kayyum belediyeler konusunda talimat verdiğini söyledi.

Soylu, şunları söyledi:

"Bu CHP'nin mitingleriydi, İmamoğlu'nun katıldığı, İmamoğlu'nun eşinin katıldığı. Maalesef onların da PKK'nın zafer işaretini yaptıkları, aynı zamanda HDP'nin ve diğer yeni kurulan HDP görünümlü partinin bayrağını salladıkları, aynı zamanda o alanda 'dişe diş kana kan, özgürlük, Öcalan' diye birtakım sloganların atıldığı bir tabloyla karşı karşıya kaldık."

“CUMHURBAŞKANI ‘SANA TALİMAT VERİYORUM’ DEDİ”

Soylu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi önümüzde bir sosyal mukaveleye imza atıyorlar. Diyorlar ki 'Tutsaklar serbest bırakılacak.' Tutsak kim? Apo ile Selo, serbest bırakılacak. Yine bütün bunun yanı sıra önümüzde bir sosyal mukaveleye daha imza atıyorlar. Hepimize bir sosyal mukavele, kazanırlarsa 'Biz bunları önerdik, kazandık. Biz bunları yapacağız' diyecekler. Bundan 6 yıl evvel, 6,5 yıl evvel Cumhurbaşkanımız beni çağırdı. Dedi ki 'Süleyman, bu Doğu ve Güneydoğu'daki teröre destek veren belediyeler artık görevden alınmalı. Ben sana bu talimatı veriyorum. Bunları görevden alacaksın.' Çünkü bunlar 9 yaşındaki çocukları annelerin kucağından alıp dağa götürüyorlar. Şimdi 4 gün içinde inşallah getiririz. Bir engelli çocuğu 'annene seni götüreceğiz' diye dağa kaçırmışlar. Sonra o çocuk bir fırsatını bulmuş, başka bir ülkeye kaçmış. Oradan, şimdi o ülkeyle konuştuk. O ülkede bu çocuğu alıp annesine, babasına bir vesileyle teslim edeceğiz."