İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısı için "Mersin'deki de, İstiklal Caddesi'ndeki saldırı da Münbiç'ten oldu" dedi. Soylu, uyuşturucu sorunu konusunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını hedef aldı, Türkiye'deki göçmenlere dair de açıklamalarda bulundu.

Süleyman Soylu: Mersin de İstiklal saldırısı da Münbiç'ten oldu
Fotoğraf: AA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, İçişleri Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesinin görüşmeleri başladı. Komisyon, AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakanlığının yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının 2023 bütçeleri üzerinde sunum yaptı.

Terörle mücadelede konusunda açıklama yapan Soylu, "Terör ilk kez ülke gündeminin alt sıralarına inmiştir. Bilinmesi lazım ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti dağdaki teröristin ayakkabı numarası dahil her şeyi bilmektedir. Son 12 ayda; 200 terör eylemi güvenlik güçlerimiz tarafından engellenmiştir. 2016 - 2022 yılları arasında bin 248 teröristin, 393'ü ifadelerinde PKK'ya HDP aracılığı ile katıldığını söylüyor" dedi.

İSTİKLAL CADDESİ'NDEKİ SALDIRI

İstiklal Caddesi'nde 6 sivilin öldürüldüğü saldırı ve Mersin'de polisevi saldırısı hakkında konuşan Süleyman Soylu, "Mersin'deki de, İstiklal Caddesi'ndeki saldırı da Münbiç'ten oldu. Münbiç’te de Amerika durmaktadır, PYD durmaktadır, PKK durmaktadır." ifadelerini kullandı. Soylu, "İstiklal Caddesi’ndeki saldırı PKK’nın sivilleri hedef alan tipik saldırısıdır" dedi.

Soylu ayrıca, "Terörle mücadelemiz devam ediyor. Terörün kaynağı nereyse orası kurutulacak. 29 Ekim 2023 itibarıyla dağlarda bir tane terörist kalmayacaktır” diye konuştu.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE

Soylu, uyuşturucuyla mücadele hakkında yaptığı açıklamada ise, "Türkiye, dünyanın uyuşturucuya teslim olmayı tercih ettiği bir yüzyılda uyuşturucuyla mücadelesinin en parlak ve en başarılı dönemini yaşamaktadır" iddiasında bulundu.

Soylu, sözlerinin devamında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucu sorununa dair açıklamalarını hedef aldı, “Uyuşturucuyla ilgili bu değerlendirmeler, bu iftiralar yabancı büyükelçilerin verdiği morfinin etkisi altındadır. Mesele bu kadar nettir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucu sorununa dair açıklamalarını da hedef alan Soylu, “Uyuşturucuyla ilgili bu değerlendirmeler, bu iftiralar yabancı büyükelçilerin verdiği morfinin etkisi altındadır. Mesele bu kadar nettir” diye konuştu.

“DOĞAN ÇOCUKLARA RAĞMEN SURİYELİ SAYISI ARTMIYOR”

Soylu, Türkiye’de yaşayan yabancılara dair de şu ifadeleri kullandı.

"Son 4 yıldır Suriyeli sayısı artmıyor. Doğan çocuklara rağmen ülkemizde 3 milyon 595 bin 134 Suriyeli bulunuyor.

Bugüne kadar toplamda 533 bin Suriyeli gönüllü olarak geri dönüş yapmıştır. Sayın cumhurbaşkanımızın 3 Mayıs 2022 tarihindeki talimatları doğrultusunda geçici koruma kapsamında ülkemizde bulunan 1 milyon Suriyelinin gönüllü güvenli ve onurlu geri dönüş projesi başlatılmıştır. Ülkemizde bulunan 17 yaş üstü yabancıların uyumu için son bir yılda 1.2 milyon kişiye eğitim verilmiştir. Ayrıca ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızdan iş birliği içerisinde okuma yazma kurlarından gençlik kurslarına, Türkçe kurslarından diyanet kurslarına kadar toplum 3.5 milyon katılım sayısı oluştu. Öt yandan yabancı sayısının toplam kişi sayısına oranının yüzde 20’yi geçtiği 63 ildeki toplam 1169 mahalle tüm yabancılar için ikamete kapatılmıştır.

Yine sıklıkla dile getirilen bir konuya açıklık getireyim. Şu anda geçerli kanunlarımız kapsamında hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanabilmesi mümkün değildir. Bu iftiralar istihbarat örgütlerinin Türkiye’ye karşı operasyonudur."

İSTİKLAL SALDIRISI: KİM NE DEDİ?

İstiklal Caddesi’nde geçen Pazar günü gerçekleştirilen bombalı saldırının ardından yaptığı ilk açıklamada Soylu, “Eğer yakalamasaydık bugün Yunanistan'a kaçıracaklardı. Onun için nasıl ve ne şekilde koordine edildiğini bildiğimiz, nereden hareketlendiğini bildiğimiz bir terör yapısıyla karşı karşıyayız. PYD'yi orada kim besliyorsa, PKK'ya kim iç istihbarat sağlamaya çalışıyorsa fail odur. Piyonları çok fazla tartışmanın bir anlamı yoktur” demişti. Soylu ayrıca, “Eylemin talimatının Kobani'den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Eylemi yapanın Afrin'den geçtiği konusunda bir değerlendirmemiz var” diye konuşmuştu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü de İstiklal Caddesi’ne bombayı bırakan Ahlam Albashır’in yakalanması ardından yaptığı açıklamada, “Şahıs yapılan sorgusunda, PKK terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin–İdlib üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Buna karşılık PKK ve PYD’den yapılan açıklamalarda saldırı üstlenilmemişti.

Gelinen aşamada İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısının arkasındaki faillerin net biçimde ortaya çıkarıldığına dair geniş bir kabul bulunmuyor. Olay üzerindeki sis perdesi hala aralanmış değil.