birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Süleyman Soylu, TRT 1'de "Alişan ile Hayata Gülümse" programının konuğu oldu

TRT 1'de yayınlanan "Alişan ile Hayata Gülümse" programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu ile mücadele hakkında yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki bir ay içinde başka bir operasyon yapacağız. Türkiye bunu ilk kez duyacak" dedi.

GÜNCEL 06.10.2022 13:09
Süleyman Soylu, TRT 1'de "Alişan ile Hayata Gülümse" programının konuğu oldu
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT 1'de yayınlanan "Alişan ile Hayata Gülümse" programında açıklamalarda bulundu.

Uyuşturucu ile mücadele hakkında değerlendirmelerde bulunan Soylu, "Ortalama uyuşturucuya başlama yaşı Türkiye'de ortalama 20 idi. Türkiye'de uyuşturucu kullananların yüzde 48'i evinde kullanıyor, 28'i metruk binalarda, yüzde 11'i arkadaşının evinde, yüzde 7-8'i arabada, yüzde 3'ü parklarda kullanıyor. Yüzde 55'inin düzenli bir işi var. Yüzde 91'inin anne ve babası yaşıyor. Yüzde 86.7'si aile fertleri ile birlikte yaşıyor. Uyuşturucu kullananların annelerinin yüzde 92'si ev hanımı.. Anne baba arasında şiddet var mı? Yüzde 32.5'u hiçbir şiddet yok diyor. Aslında direkt şiddet olayına bağlı olmadığını gördüğümüz sonuçlar oluşuyor" dedi.

Soylu, şöyle devam etti: "Yüzde 88'i uyuşturucuya başladığında bekarım diyor. Sokağa indiğim zaman bir anne koluma yapışıyor, 'Beni kurtar' diyor. Oğlu kendisine şiddet uyguluyor ve uyuşturucu kullanıyor, evindeki eşyaları satıyor. Anneyi, aileyi, sosyal hayattan çıkarıyor. Bu onun evladı. Ve bizim devlet olarak da annenin hayatına da çocuğu uyuşturucudan kurtarmaya yönelik elimizi uzatmaya yönelik sorumluluğumuz var."

"Önümüzdeki bir ay içinde başka bir operasyon yapacağız. Türkiye bunu ilk kez duyacak" diyen Soylu, "Bu da uyuşturucu ile ilgili. Devletin uyanık olduğunu, takip ettiğini vatandaşımız bilsin. İçeri tıkıldığı zaman satıcının içerden çıkması ihtimali zordur. Biz buna projeli operasyon diyoruz" ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ MURAT BAKAN'DAN TEPKİ

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 2 gün içinde 5 tane polisin intihar ettiğini belirterek, "Süleyman Soylu, Emniyet Teşkilatı yasta, sen magazin programına çıkıyorsun sabah Hayata Gülümse diye. Hiç mi vicdanın yok. Olmaz olsun senin gibi Bakan!" dedi.

Murat Bakan açıklamasında şunları ifade etti:

"Gün geçmiyor ki bir polis intiharı haberiyle karşılaşmayalım. Türkiye’de en çok intihar eden meslek grubu polisler. 2 gün içinde 5 tane polis intihar etti. Bir tanesi dün Enes kardeşimiz, Vatan Emniyet’te, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde hayatına son verdi ve geride bir not bıraktı. O not, bugüne kadar bizim söylediklerimizi haykırıyordu açıkça. 7 yıldır Meclis kürsüsünden söylediklerimiz, verdiğimiz soru önergeleri, 2021 ve 2022 yılında verdiğimiz meclis araştırma önergelerinde söylediklerimiz… AKP ve MHP oylarıyla reddedilen… Polis intiharları araştırılsın dedik, reddettiler. Ve bugün polisler intihar etmeye devam ediyor. Arkasında bıraktığı not, aslında bizim yabancı olduğumuz bir not değil. Biz o notun, intihar mektubunun benzerini gencecik yaşında hayatına son veren Semanur’da gördük, Mehmet Ali Bulut’ta, gencecik Cumhurbaşkanlığı koruması, onda gördük. Şırnak’ta hayatına son veren Özel Harekat Polisi Alpaslan Soylu’da gördük, Murat Sucu’da gördük. Yeter artık. Süleyman Soylu, Emniyet Teşkilatı yasta, sen magazin programına çıkıyorsun sabah Hayata Gülümse diye. Hiç mi vicdanın yok. Olmaz olsun senin gibi Bakan!"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol