birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Sultangazi’de dere, lacivert renkte akıyor

Sultangazi’de Alibeköy Barajı’na uzandığı iddia edilen derenin lacivert ve yeşil renkte aktığı görüldü. Çevredekiler, kirliliğin kot fabrikasından kaynaklandığını söyledi.

ÇEVRE 03.04.2022 15:28
Sultangazi’de dere, lacivert renkte akıyor
Abone Ol google-news

İstanbul Sultangazi’de Alibeyköy Barajı'na uzandığı iddia edilen dere, kimyasal atıklar nedeniyle lacivert ve yeşil tonlarda akıyor. Birçok fabrikanın bulunduğu bölgede, farklı renklerde akan derenin etrafı da çöplerle dolu.

DHA’da yer alan habere göre, İSKİ'nin Atıksu Terfi Merkezi'nin hemen yanında bulunan derenin çevresinde hayvan ölümleri de yaşandığı öne sürüldü. Çevre sakinlerinden Hasan Tamar, “Büyük ihtimalle kot fabrikasından gelen su, başka bir şey düşünemiyoruz. Daha önce de yetkililer inceleme yaptı, kot fabrikasında birkaç ay ara verildi. Sonra yeniden başladı. Genellikle hafta sonları bu su daha çok oluyor” diye konuştu.

“İÇTİĞİMİZ SUYA KARIŞABİLİR”

Yaklaşık 10 senedir Sultangazi'de esnaf olan Hasan Tamar, kötü kokulardan rahatsız olduğuna dikkat çekerek, “Bazen aşırı derecede koku yayıyor. Rüzgar bizden tarafa geldiği zaman kokusundan rahatsız oluyoruz. Aşağıda su arıtma tesisi var, içtiğimiz suların içine karışabilir. Belediyenin su arıtma tesisi var, ona da karışabilir” dedi.

Tamar ayrıca, "Hayvanlar zarar görüyor. Ben buraya kedimi aramak için geldim. Bir tanesinin leşini ilerde buldum, birisi de şu an kayıp. Belki buraya su içmeye mi geldi ne oldu bilmiyorum. Bu hayvanların ölüm sebebi bence bu atık sular" ifadelerini kullandı.

sultangazi-de-dere-lacivert-renkte-akiyor-998798-1.

“5-6 YILDAN BERİ BUNU GÖRÜYORUM”

Yetkililerden suyun tamamen kapatılmasını istediğini belirten Tamar, "Bu bizim çevremize zarar veriyor. Büyük ihtimalle kot fabrikasından gelen su, başka bir şey düşünemiyoruz. Yaklaşık 5-6 yıldan beri bunu görüyorum. Daha önce de yetkililer inceleme yaptı, kot fabrikasında birkaç ay ara verildi. Sonra yeniden başladı. Genellikle hafta sonları bu su daha çok oluyor" diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol