birgün

13° AÇIK

DÜNYA 23.09.2021 10:53

Suriye Dışişleri Bakanı’ndan ‘işgal’ açıklaması: Türkiye güçlerini geri çekmeli

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Şam'ın Türkiye'nin Suriye'deki varlığını ‘bir işgal eylemi’ olarak gördüğünü ve Ankara'nın güçlerini derhal geri çekmesini istediğini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı’ndan ‘işgal’ açıklaması: Türkiye güçlerini geri çekmeli

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Türkiye’nin Suriye’deki varlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sputnik'e konuşan Mikdad, Türk birliklerinin varlığını haklarının büyük ölçüde ihlali olarak gördüklerini ve bu birliklerin tartışmalı alanlardan ayrılması gerektiğini söyledi.

Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Türkiye-Rusya-İran görüşmeleri öncesinde Türkiye'nin bölgeye ek birlikler göndermesinin ardından yaptığı açıklamada Mikdad, İdlib'deki gerilimin, ‘bölgedeki Türk varlığı’ ve ‘orada faaliyet gösteren militan gruplara verdiği destekten kaynaklandığını’ söyledi.

Mikdad, "Bunun (İdlib bölgesindeki gerginliğin) temel nedeni Türk işgali ve Türkiye'nin oradaki terörist gruplara verdiği destektir. Türkiye derhal geri çekilmeli ve uluslararası toplum Suriye'nin ülkenin kuzeyindeki işgal altındaki toprakların kurtarılmasına yönelik çabalarını desteklemelidir" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de geçtiğimiz hafta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la yaptığı görüşmede Suriye'deki 'ana sorunun' ülkedeki yabancı birlikler nedeniyle oluştuğunu söylemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol