Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu ancak bunun için Türk askerinin Suriye'nin kuzeyinden çekmesini şart koştuğu öğrenildi.

Suriye lideri Esad, Erdoğan ile görüşme şartını açıkladı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesinden bir gün sonra Rus ajansı Novosti'ye verdiği röportajda AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile, Türk askerlerinin Suriye'nin kuzeyinden çekmesi koşuluyla görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

Euronews'in aktardığına göre, Türkiye'nin Şam yönetimine muhalif isyancı gruplara verdiği desteğe atıfta bulunan Esad, Ankara'nın ayrıca "terörizme verdiği tüm desteği kesmesi" gerektiğini de sözlerine ekledi. Esad, "Erdoğan'la görüşmenin gerçekleşebileceği tek durum budur" diye konuştu.

Esad röportajda "Suriye'deki savaşın nihai bir sonuca ulaşmasını sağlamayacaksa böyle bir görüşmenin ne anlamı var ve neden düzenleniyor?" diye sordu.

Esad'ın dün Putin'le yaptığı görüşme sonrasında açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov Şam ve Ankara arasındaki ilişkilerin masaya yatırıldığını teyit etmiş ve iki ülkenin "barıştırılmasına" yönelik Moskova’nın girişimlerine öncelikle atıfta bulunmuştu.