birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 13.05.2019 14:02

Suriye ordusu İdlib’e ilerliyor, cihatçılar ‘silahlanma’ çağrısı yapıyor

Suriye ordusunun geçen haftadan bu yana İdlib ilerleyişi devam ediyor. El Kaide’ye bağlı grupların yerleşke haline getirdiği İdlib için ordunun son olarak kentin idari sınırlarına dek yaklaştığı kaydedildi.  Suriye ordusu Rusya’nın hava desteğini de alarak geçtiğimiz hafta Suriye El Kaide’si olarak bilinen Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) unsurlarının yer aldığı İdlib ve civarındaki vilayetlerden oluşan […]

Suriye ordusu İdlib’e ilerliyor, cihatçılar ‘silahlanma’ çağrısı yapıyor

Suriye ordusunun geçen haftadan bu yana İdlib ilerleyişi devam ediyor. El Kaide’ye bağlı grupların yerleşke haline getirdiği İdlib için ordunun son olarak kentin idari sınırlarına dek yaklaştığı kaydedildi. 

Suriye ordusu Rusya’nın hava desteğini de alarak geçtiğimiz hafta Suriye El Kaide’si olarak bilinen Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) unsurlarının yer aldığı İdlib ve civarındaki vilayetlerden oluşan bölgenin güney kanadına yönelik kara operasyonu başlatmıştı.

İdlib sınırına yakın El Çenabire köyü, Osman Tepesi, Kefrenbude ilçesi, Madik Kalesi beldesi, El Şeria, El Tüveyne, El Kirkat ve Bab Et Taka köyleri kurtarılmıştı.

Türkiye, Suriye Ordusu’nun İdlib operasyonunun önüne geçmek amacıyla uzun bir süredir Rusya’yla vardığı mutabakat gereği “gerginliği azaltma bölgeleri” ile İdlib’de faaliyet yürütüyor.

Suriye ordusu ise Halep, Şam, Dera ve Kuneytra cephelerinden sonra bir süredir İdlib operasyonu için hazırlıklar yürütüyordu.

Bölgeden gelen son bilgiler, iki haftada kente yakın 15’ten fazla yerleşkenin Suriye ordusunun egemenliğine geçtiği yönünde. Rusya’nın da bölgeye yakın Hmeymim Hava Üssü’nün güvenliğini sağladığı biliniyor.

‘SİLAHLANMA’ ÇAĞRISI

El Kaide yapılanması HTŞ, Suriye ordusunun ilerleyişi karşısında açıklama yapmak zorunda kaldı. Örgütün lideri Ebu Muhammed El Colani, taraftarları için “silahlanıp savaş alanındaki yerlerini almaya” çağıran bir sosyal medya mesajı yayınladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız