Suriye ordusu İdlib’e ilerliyor, cihatçılar ‘silahlanma’ çağrısı yapıyor

13.05.2019 14:02 DÜNYA
Suriye ordusunun geçen haftadan bu yana İdlib ilerleyişi devam ediyor. El Kaide’ye bağlı grupların yerleşke haline getirdiği İdlib için ordunun son olarak kentin idari sınırlarına dek yaklaştığı kaydedildi.  Suriye ordusu Rusya’nın hava desteğini de alarak geçtiğimiz hafta Suriye El Kaide’si olarak bilinen Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) unsurlarının yer aldığı İdlib ve civarındaki vilayetlerden oluşan […]

Suriye ordusunun geçen haftadan bu yana İdlib ilerleyişi devam ediyor. El Kaide’ye bağlı grupların yerleşke haline getirdiği İdlib için ordunun son olarak kentin idari sınırlarına dek yaklaştığı kaydedildi. 

Suriye ordusu Rusya’nın hava desteğini de alarak geçtiğimiz hafta Suriye El Kaide’si olarak bilinen Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) unsurlarının yer aldığı İdlib ve civarındaki vilayetlerden oluşan bölgenin güney kanadına yönelik kara operasyonu başlatmıştı.

İdlib sınırına yakın El Çenabire köyü, Osman Tepesi, Kefrenbude ilçesi, Madik Kalesi beldesi, El Şeria, El Tüveyne, El Kirkat ve Bab Et Taka köyleri kurtarılmıştı.

Türkiye, Suriye Ordusu’nun İdlib operasyonunun önüne geçmek amacıyla uzun bir süredir Rusya’yla vardığı mutabakat gereği “gerginliği azaltma bölgeleri” ile İdlib’de faaliyet yürütüyor.

Suriye ordusu ise Halep, Şam, Dera ve Kuneytra cephelerinden sonra bir süredir İdlib operasyonu için hazırlıklar yürütüyordu.

Bölgeden gelen son bilgiler, iki haftada kente yakın 15’ten fazla yerleşkenin Suriye ordusunun egemenliğine geçtiği yönünde. Rusya’nın da bölgeye yakın Hmeymim Hava Üssü’nün güvenliğini sağladığı biliniyor.

‘SİLAHLANMA’ ÇAĞRISI

El Kaide yapılanması HTŞ, Suriye ordusunun ilerleyişi karşısında açıklama yapmak zorunda kaldı. Örgütün lideri Ebu Muhammed El Colani, taraftarları için “silahlanıp savaş alanındaki yerlerini almaya” çağıran bir sosyal medya mesajı yayınladı.