birgün

2° AÇIK

DÜNYA 07.02.2021 18:10

Suriye, Türkiye’nin Suriye topraklarında fakülte açma kararına sert tepki gösterdi

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan’ın imzasıyla kendi ülkelerinin topraklarında Türkiye’ye bağlı bir fakülte ve yüksekokul açılması kararına tepki gösterdi.

Suriye, Türkiye’nin Suriye topraklarında fakülte açma kararına sert tepki gösterdi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Suriye Dışişleri Bakanlığı, dün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Suriye’nin Halep kentinde İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı bir fakülte ve yüksekokul açılması kararına tepki gösterdi.

Suriye’nin resmi haber Ajansı SANA’da yer alan habere göre, ülkenin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin kararını kati surette kabul edilmediği duyuruldu. Bakanlık, “Bunun açık bir şekilde tehlikeli bir adım olduğunu, uluslararası hukuk ve BM yönetmeliğinin açık bir ihlali olduğunu” söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’in imzasıyla dün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda bazı yeni fakültelerin kurulması ve kapatılması kararlaştırılmıştı. Karara göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Suriye’nin Halep kentinin Çobanbey ilçesinde Çobanbey Tıp Fakültesi ve Çobanbey Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulacak.

Kararın hemen ardından açıklama yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Suriye'nin kuzeyindeki Çobanbey beldesinde tıp fakültesi ve sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu kurulması için çalışmalara başladıklarını bildirmişti.

suriye-turkiye-nin-suriye-topraklarinda-fakulte-acma-kararina-tepki-gosterdi-838964-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol