birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 07.09.2018 15:46

Suriyeli cihatçılara vatandaşlık mı veriliyor?

Suriyeli cihatçılara vatandaşlık mı veriliyor?

Türkiye'nin Suriye'de hayatını kaybeden muhaliflerin yakınlarına Türkiye'de ev ve vatandaşlık sözü verildiği iddia edildi.

Reuters muhabiri Khalil Ashawi imzalı haberde, Türkiye’nin desteklediği muhaliflere Ankara’nın bazı sözler verdiği iddia edilirken; Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun bünyesinde görevli Teğmen Abdullah Halawa saldırılarda hayatını kaybeden Suriyelilere, 9 bin 142 dolar (Yaklaşık 60 bin TL) dolar verildiğini açıkladı ve “Ölen 65 kişinin yakınlarına yardım yapıldı. Onlara Türkiye vatandaşlığı ve ev de verilecek. Onların feda ettiklerinin karşılığını vermiyor ama yapılabilecek en iyi şey onları onurlandırmak” dedi.

Adalet Komisyonu Üyesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuya Twitter hesabından tepki gösterdi.

Antmen şu paylaşımı yaptı:

“Hükümetin, Suriye’de ölen isyancıların ailelerine Türkiye’de ev ve Türk vatandaşlığı sözü verdiği iddiaları doğru mudur? Doğruysa kim ya da kimler hangi yetki ve gerekçelerle bu sözü vermiştir? İddialar doğruysa; kaç Suriyeliye vatandaşlık sözü verilmiştir? Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılan Suriyeli sayısı kaçtır? Bunların kaçı ÖSO mensubudur? Suriyeli muhaliflere maaş ödendiği iddiaları doğru mudur? Ödeniyorsa bu hangi bütçeden hangi gerekçe ile ödenmektedir? Muhaliflere ne kadar ödeme yapılmıştır? Ödemeler Türk lirası mı, dolar olarak mı yoksa başka bir para birimi ile mi yapılmıştır? Kaç kişiye maaş ya da ödeme yapılmış ve yapılmaktadır?”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız