birgün

27° AZ BULUTLU

GÜNCEL 18.08.2019 08:06

Sürmek için müdürlük açmışlar

AKP’li Bergama Belediyesi’nde mobbinge maruz kaldığını öne süren Aydın İleri, “Başkan Bey gördüğü lüzum üzerine beni Arşiv Müdürlüğü’nde görevlendirmişti. Ancak belediyenin Arşiv Müdürlüğü yoktu” dedi

Sürmek için müdürlük açmışlar

AYCAN KARADAĞ


31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den AKP’ye geçen Bergama Belediyesi’nde yaşanan skandallara bir yenisi daha eklendi. Bergama Araştırmaları Kütüphanesi’nde görev yapan Aydın İleri’nin 23 Haziran’da gerçekleştirilen tekrar seçimlerinin hemen ertesi günü görev yeri değiştirildi. Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcılığı ve Okul Kütüphanecileri Derneği Başkanı İleri, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün malzeme deposu çalışma alanı olarak gösterildi. Yapılan görev değişikliğinin ardından İleri’ye, sosyal medyadan destek yağdı.

Konuyu gazetemize değerlendiren İleri, basında çıkan haberlerin doğru olduğunu söyledi. Yönetimin değiştiğinden beri çalışanlara baskı uyguladığını vurgulayan İleri, “Memur ve işçi sendikalarını kendi istedikleri sendikayla değiştirmiştir. Sendika değişim sürecinde özellikle sözleşmeli memurlara sendika değiştirin, sene sonunda sözleşmenizi yenilerken size sorun çıkartmayalım diyerek baskı uygulandı” dedi.
20 Mayıs 20192’da İnsan Kaynakları Müdürü tarafından çağırıldığını aktaran İleri, “Görüşmede açıkça yeni yönetim seninle çalışmak istemiyor, yukarıdan baskı var. Sosyal medyanda paylaştıkların yönetime ters, burada istenmiyorsun, sene sonuna kadar kendine iş bul, sene sonunda sözleşmen yenilenmeyecek, istersen daha önce ayrıl, dendi” diye konuştu.

24 Haziran’da belediye başkanının tebligat düzenlediğini belirten İleri, “Sürgün için müdürlük kuruldu. Başkan Bey gördüğü lüzum üzerine kadrom ve maaşım aynı kalarak beni Arşiv Müdürlüğü’ne Arşiv Memuru olarak görevlendirmişti. Bu görev değişikliği sürecinde hiçbir görüşüm ve rızam alınmadı. Ancak belediyenin Arşiv Müdürlüğü yoktu” ifadelerini kullandı.

Haziran ayında gerçekleştirilen meclis toplantısında apar topar Arşiv Müdürlüğü kurulduğunu dile getiren İleri, “İşimizi yaparız diye görevi kabul ettim. Bana çalışma ofisi olarak Bergama Belediyesi Merkez Binasında eksi 1. katta halen Ayniyat Deposu olarak kullanılan Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün malzeme deposu çalışma alanı olarak gösterildi” dedi.

Fiziksel koşulların sürgünlüğü dışında İnsan kaynakları Müdürü tarafından mobbinge uğradığını vurgulayan İleri sözlerine şöyle devam etti: “Sosyal medyamda paylaştıklarımdan halk tarafında belediyeye şikâyet edenler olduğunu söyleyerek paylaşımlarımın ekran görüntülerini ve kâğıt çıktıları gösterildi. Ekrem İmamoğlu seçim kampanyasına desteğimin görüntüsü bana gösterildi. İmamoğlu’nun seçim kampanyasını destelemek, ‘Her şey çok güzel olacak’ demek suçmuş. Sosyal medya paylaşımlarımın bölücü/terör içerikli olduğu iddia edildi. Devlet memurusun siyaset yapamazsın, denildi.”

Son olarak yıllı izin hakkının da engellendiğini söyleyen İleri, “Mayıs ayından bu yana Belediye Başkanı ile görüşme talebim var. Halen randevu alamadım. Halka açık olduğu iddia edilen belediye yönetimin kapıları çalışanlarına kapalı tutuluyor. İnsanca çalışma koşulları talep ediyorum” diye konuştu.

***

İLERİ'DEN SUÇ DUYURUSU

Basında çıkan haberler sonrası bu sabah (19 Temmuz) belediyedede insan kaynakları müdürü tarafından fiziki ve sözlü saldırıya uğrayan İleri suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yapan İleri şu ifadeleri kullandı:

"Basında çıkan haberlerden sonra bu sabah belediyede -1'de insan kaynakları müdürü tarafından fiziki ve sözlü saldırıya uğradım. #Mobbing devam ediyor. Suç duyurusunda bulunuyorum"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız