birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

GÜNCEL 16.11.2020 14:35

Suruç duruşması bir kez daha ertelendi

Urfa’nın Suruç ilçesinde 33 kişinin hayatını kaybettiği, 70 kişinin de yaralandığı radikal İslamcı örgüt IŞİD’in canlı bomba saldırısıyla ilgili görülen davanın duruşması bir kez daha ertelendi.

Suruç duruşması bir kez daha ertelendi

Urfa’nın Suruç ilçesinde 33 kişinin hayatını kaybettiği, 70 kişinin ise yaralandığı canlı bomba saldırısıyla ilgili davanın görülmesine devam edildi.

5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, davanın tek tutuklu sanığı Yakup Şahin, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanık, daha önceki savunmasını tekrarlayarak üzerine atılı suçları kabul etmediğini söyledi ve beraatini talep etti. HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan’ın da izlediği duruşma, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için mahkeme heyeti tarafından ertelenirken, sanık Yakup Şahin'in tutukluluk haline ise devam edilmesine karar verildi.

NE OLMUŞTU?

20 Temmuz 2015’te Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGD) üyesi yaklaşık 300 kişilik grup, radikal İslamcı örgüt IŞİD’in Suriye’nin Kobane kentine düzenlediği saldırı sonrası Suruç’ta bulunan Amara Kültür Merkezinde bir araya gelerek basın açıklaması yapmış, açıklama sırasında IŞİD tarafından canlı bomba saldırısı gerçekleşmişti.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, ikisi firari 3 sanık hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma, tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme" suçlarından 34'er kez, "tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürmeye teşebbüs" suçlarından da 70'er defa olmak üzere Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri gereğince 104'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız