birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.07.2020 19:01

Suruç Katliamı anmasına faşist saldırı

Ankara ve İstanbul'da 5 yıl önce bugün Suruç'ta katledilen 33 genci anmak isteyenlere polis müdahale etti. Kadıköy'de faşistlerin de saldırdığı anmada polis, 55 genci gözaltına aldı; müvekkilini sormaya giden bir avukatı ise darp etti.

Suruç Katliamı anmasına faşist saldırı

Suruç Katliamı’nın 5’inci yılında Suruç Aileleri İnisiyatifi tarafından yapılmak istenen Suruç Anması’na müdahale edildi.

IŞİD'in 20 Temmuz 2015'te Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısı sonucu yaşamını yitiren 33 genci Ankara Güvenpark'ta anmak isteyen üniversiteliler polis tarafından darp edilerek gözaltına aldı.

Ankara’da iki noktada bir araya gelmeye çalışan kitleye polis, sert müdahalede bulundu. Atatürk Bulvarı üzerinde “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet” pankartı açanların etrafı polisler tarafından sarılarak, gazetecilerin ve yurttaşların çekim yapması engellendi.

MA'da yer alan habere göre gençlere müdahale eden polis, flamaları, pankartı ve yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını parçaladı. Müdahale sırasında gençleri yere yatıran polis, gençleri nefessiz bırakacak şekilde darp edildi. Gazeteciler çekim yapılması halinde gözaltı yapmakla tehdit edildi.

Öte yandan Meşrutiyet Caddesi’nin Konur Sokak’ın kesiştiği yerde gençler açtıkları pankart ile yürümek istedi. Önleri çevik kuvvet polisleri tarafından kesilen gençlere polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.

Polis, gençleri yere yatırarak ve darp ederek gözaltına alırken, gençler sık sık “Suruç İçin Adalet” sloganları atıldı. Gençlerin açtığı “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet” pankartı da polis tarafından yırtıldı. Yaşamını yitirenlerin fotoğrafları da polisler tarafından yırtıldı. Onlarca kişi gözaltına alındı. Konur Sokak polsi tarafından ablukaya alındı.


Video: Demet Yılan

İSTANBUL'DA DA MÜDAHALE: 55 GÖZALTI!

Katliamda hayatını kaybedenler bugün birçok ilde anılırken; İstanbul’da Kadıköy’de de anma etkinliği gerçekleştirildi. Anmaya HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ında aralarında olduğu HDP’li milletvekilleri, CHP İstanbul İl Örgütü, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İl Örgütü, Suruç’ta katledilenlerin yakınları katıldı. Kadıköy'de düzenlenen anmaya da polis müdahale etti.

Gençlik Örgütleri'nin Süreyya Operası önüne yaptıkları yürüyüş önce Khalkedon'da polisin gazlı saldırısına uğradı. Burada bir süre arbede yaşanırken, Süreyya Operası'na doğru yürüyüş devam etti.

Opera önüne gelindiğinde ise polis burada yine gazla saldırdı. Saldırıda birçok kişi gözaltına alınırken, dağılan kitleye ara sokaklarda da saldırılar devam etti. Bir kısım faşist esnaf da saldırıda polise sopalarla destek verdi!

Öte yandan polis saldırısında gözaltına alınanlar İskele Karakolu'na götürüldü. Antikacılar Sokağı'ndaki açıklamanın ardından buraya çağrı yapıldı.

BOYKOT ÇAĞRISI

5 yıl önce IŞİD tarafından katledilen 33 genci anmak isteyen gençlere Kadıköy'de faşist esnaf da saldırdı. 'Geri Alalım' diyen gençler, Kadıköy'de esnaf olan faşistlerin işletmelerinin boykot edilmesi için çağrı yaptı. Yapılan açıklamada, "Faşist grubun başındaki şahıs videoda da ismiyle seslenilen Umut Yılmaz'dır. Tüm kamuoyuna sahibi olduğu Kadıköy'de bulunan Street PlayStation Club , Pilav Station, Tattoo Station, Çay Station , Coffe Station mekanlarına gitmeme çağrısı yapıyoruz" ifadeleri kullanıldı

MÜVEKKİLİNİ SORAN AVUKATA DARP

Saldırılarda gözaltına alınanların, Bayrampaşa Hastanesi’ndeki sağlık kontrollerinin tamamlanmasının ardından Vatan EGM’ye götürüldüğü öğrenildi.

Bu arada müvekkilleri ile görüşmek için İskele Karakolu'na giden Avukat Ezgi Önalan burada polis tarafından darp edildi. Kaşı açılan Önalan'ın yüzünde de darbeye bağlı lezyonlar oluştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız