birgün

14° AÇIK

Suudi Arabistan'da kapatılan Türk okulları yeniden açılıyor

Suudi Arabistan'da Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı faaliyet yürüten Türk okulları yeniden hizmet vermeye başlayacak.

DÜNYA 01.08.2022 16:27
Suudi Arabistan'da kapatılan Türk okulları yeniden açılıyor
Abone Ol google-news

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülmesinin ardından gerilen, davanın Riyad'a devredilmesi sonrası normalleşmeye başlayan Suudi Arabistan-Türkiye ilişkileri 'ivme' kazandı.

Başkent Riyad ve diğer eyaletlerde faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı 8 Türk okulunu 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonunda kapatma kararı alan Suudi Arabistan yönetimi, okulları yeniden hizmete açacak.

Milli Eğitim Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, kararın Türk hükümetinin diplomatik temasları ve MEB'in girişimi sonucu alındığı ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in, Fransa'nın başkenti Paris'te katıldığı "Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi" kapsamındaki temasları çerçevesinde Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Hamad Al Shaikh ile yaptığı ikili görüşmede, okulların durumu da gündeme geldi.

İki ülke makamlarının temasları sonucunda yeniden açılma kararı alınan okullara yönelik öğrenci kabulleri ve diğer işlemlerle ilgili çalışmalar kısa zamanda başlayacak.

SON SÜREÇTE TAVİZLER VERİLMİŞTİ

Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki gerilim, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından doruğa çıkmıştı.

Cemal Kaşıkçı davası kısa süre önce cinayetle ilgili suçlamaların yöneltildiği Suudi Arabistan'a devredilmiş, geçtiğimiz hafta da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın 22 Haziran Çarşamba günü Türkiye'yi ziyaret edeceği açıklanmıştı. Muhalefet partileri bu gelişmeleri "Türkiye'ye döviz girdisi yaratma" olarak değerlendirmişti.

Suudi Arabistan hükümeti, Türkiye'ye yönelik seyahat yasağını ise 20 Haziran 2022 tarihinde kaldırmıştı.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol