birgün

15° AÇIK

Suudi Arabistan’dan kritik petrol üretimi kararı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD Başkanı Biden'ın da katıldığı "Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi" kapsamındaki konuşmasında ülkesinin petrol üretim kapasitesini günlük 13 milyon varile çıkaracaklarını belirtti.

DÜNYA 17.07.2022 11:09
Suudi Arabistan’dan kritik petrol üretimi kararı Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin petrol üretim kapasitesini günlük 13 milyon varile çıkaracaklarını tekrarladı.

ABD Başkanı Joe Biden ve 9 Arap ülkesinden liderlerin katılımıyla düzenlenen "Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi", dün (16 Temmuz) ev sahibi Suudi Arabistan Veliaht Prens Bin Selman'ın açılış konuşmasıyla başladı.

PLANLA İLGİLİ TAKVİM AÇIKLANMADI

Burada yaptığı konuşmada, küresel zorluklarla mücadelede uluslararası çabaların artırılması gerektiğini kaydeden Bin Selman, Suudi Arabistan'ın daha önce ilan ettiği gibi petrol üretimini günlük 13 milyon varile çıkarma kararı aldığını, bunun dışında ek kapasiteleri olmayacağını söyledi.

Veliaht Prens, petrol üretimini günlük 13 milyon varile çıkarma planıyla ilgili bir takvim açıklamadı ancak Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman mayısta yaptığı açıklamada bu hedef için 2027 başını işaret etmişti. Suudi Enerji Bakanı, bu sürede petrol üretimini 1 milyon varilden daha fazla artırarak 13 milyon varile yükseltmeyi hedeflediklerini bildirmişti.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol