birgün

13° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 20.09.2019 16:50

Suudi Arabistan'ın saldırıya uğrayan petrol tesisi Aramco'dan açıklama

Suudi Arabistan'ın saldırıya uğrayan petrol tesisi Aramco'dan açıklama

Suudi Arabistan'da saldırıların yaşandığı petrol tesisi Aramco, tam üretim kapasitesine Eylül sonuna kadar dönüleceğini açıkladı.

Aramco'dan yapılan açıklamada "15 petrol kulesi ve tesisinin zarar gördüğü Abqaiq'da tam üretim kapasitesine Eylül sonuna kadar dönülecek" ifadeleri yer aldı.

Suudi Arabistan’da bulunan Aramco petrol tesislerine yapılan saldırılar sonrası petrol fiyatları yüzde 20 arttı.

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Enerji Bakanı Rick Perry saldırılardan İran'ı sorumlu tutuyor.

Perry, "Tüm dünyayı İran'ı kınamaya çağırıyoruz" derken Trump da, "Suudi Arabistan’ın petrol üretimine saldırıldı. Zanlının kim olduğunu bildiğimize inanmak için sebebimiz var, doğrulamaya göre atışa hazırız ama Suudi Arabistan'dan saldırıların sorumlusunun kim olduğuna inandığını ve hangi şartlar altında devam edeceğimizi duymayı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Husi Sözcüsü Yahya Seri bugün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda Suudi Arabistan’ı tekrar tehdit ederek, ”Uzun elimiz her yere uzanır, Aramco tesisleri her an tekrar vurulabilir” yazdı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız