birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Suudi Arabistan, umre ziyaretlerinin yeniden başlayacağını açıkladı

Suudi Arabistan'da umre ziyaretlerinin 4 Ekim'den sonra kademeli olarak başlatılacağı açıklandı. 1 Kasım'dan itibaren ise yurt içi ile yurt dışından umre ve ibadet için gelenler kabul edilmeye başlanacak. Türkiye'de mart-nisan aylarında umre ziyaretinden dönen yurttaşlar, tedbirsizlik nedeniyle koronavirüs salgının yayılmasına neden olmuştu.

GÜNCEL 23.09.2020 10:39
Suudi Arabistan, umre ziyaretlerinin yeniden başlayacağını açıkladı
Abone Ol google-news

Suudi Arabistan yönetimi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında yaklaşık 6 aydır durdurduğu umre ziyaretlerini 4 Ekim'den itibaren kademeli olarak başlatacağını duyurdu.

Suudi Arabistan resmi haber ajansına göre, İçişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, 4 Ekim'den itibaren ülke içinden umre yapmak isteyenler için Mescid-i Haram'ın kapasitesinin yüzde 30'unun (günlük 6 bin kişi) açılacağını, 18 Ekim'den itibaren ise Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi'deki Ravza-i Şerif'in yüzde 75 kapasiteyle ülke içinden ziyaretçileri kabul edeceğini açıkladı.

TAM KAPASİTEYLE AÇILACAK

AA’nın aktardığına göre Kasım ayının başından itibaren ise yurt içi ile yurt dışından umre ve ibadet için gelenlerin kabul edilmeye başlanacağını belirten kaynak, bu aşamada Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'nin Covid-19 önlemleri alınarak tam kapasiteyle ibadete açılacağını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı kaynağı, Covid-19 riski bulunmayan ülkelerden kademeli olarak ziyaretçi kabul edileceğini söyledi.

Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl hac ibadeti sadece Suudi Arabistan'da yaşayanlarla sınırlı tutulmuş, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.

TÜRKİYE’DE SALGINI YAYMIŞTI

Umre ziyaretleri, Türkiye’de koronavirüs salgınını sağlık yönünden olumsuz etkilemişti. Mart-nisan aylarında, uzmanlar tarafından yapılan pek çok açıklamada Türkiye’de salgının umre ziyaretlerinden gelenler tarafından yayıldığı belirtilmişti.

Nisan ayı başında Isparta’da Covid-19 test sonucu pozitif çıkan toplam 268 kişiden 245’inin umreden dönenler olduğu öğrenilmişti.

Martta ise Giresun’da umreden dönen bazı yurttaşların karantina uygulanmadan evlerine gönderildiği ortaya çıkmıştı. Giresun Valiliği, umreden dönenlerin ‘uyarılarak’ evlerine gönderildiğini ifade etmişti.

Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Filiz Ünal, nisan ayında katıldığı bir televizyon programında koronavirüsün nasıl yayıldığına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulanarak, Konya’da karantinaya girmeyen bir umrecinin virüsü 257 kişiye bulaştırdığını ve 5 kişinin de ölümüne neden olduğunu dile getirmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun