Arabistan’dan 5 milyar dolar geleceğinin doğrulanmasının ardından Katar’la görüşmelerin son aşamaya geldiği iddia edildi. Yıl sonuna kadar gelmesi bekleniyor.

Suudilerden sonra Katar hamlesi
Erdoğan, Dünya Kupası’nın resepsiyonunda Katar Emiri Sani ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman ile sohbet etti. (Foto:AA)

Ekonomi Servisi

İktidar baz etkisiyle enflasyonu düşüşte göstermeye, düşük faiz politikasıyla da tüketimi artırıp ekonomiyi büyüyor göstermeye çalışırken diğer yandan da ‘dost’ ülkelerle rezervleri yükseltmeye çalışıyor. Suudi Arabistan’dan 5 milyar dolar geleceğinin doğrulanmasının ardından Reuters haber ajansı Katar’la da görüşmelerin son aşamaya geldiğini açıkladı.

Habere göre, Katar’dan Türkiye’ye 10 milyar dolara ulaşabilecek yeni kaynak girişi için görüşmeler yapılıyor. Kaynağın 3 milyar dolarlık kısmının ise yıl sonuna kadar gelmesi bekleniyor.

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir yetkili konunun "liderler düzeyinde yapılan ziyarette ele alındığını" söylerken bir başka yetkili ise yıl bitmeden 2-3 milyar dolar bölümünün eurobond şeklinde olabileceğini söyledi. Üç kişinin doğruladığı haber için Katar ve Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yorum yapmadı.

Üst düzey yetkili, "Katar’dan Türkiye’ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son aşamasına gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir tutar öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar arasında rakam değişebilir" dedi ve ekledi:

"Neticede 2-3 milyar doları yıl sonuna kadar, kalanı ise gelecek yıl olmak üzere kaynak temin edilecek. Burada (toplam kaynağın içinde bazı kısımlar) swap ya da eurobond olabilir. Birkaç yöntem üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı. Liderler düzeyinde yapılan ziyaretlerde de bu konu ele alındı."

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak Dünya Kupası’nın açılışı için geçen hafta Katar’a gitmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise Katar Maliye Bakanı Al-Kuwari ile geçen ay bir araya gelmişti.

TCMB, geçmiş yıllarda da Katar Merkez Bankası ile önce 5 sonra 15 milyar dolara genişletilen swap anlaşması imzalamıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor. Bankacıların hesaplamalarına göre swapların 23-24 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor. Suudi Arabistan ile bugüne kadar swap ya da depo/mevduat ilişkisi ise bulunmuyordu.

Katar’ın swap anlaşması ise aynı tutar ile birkaç ay önce yenilenmişti.

***

MALİYETİ NE OLACAK?

Geleceği iddia edilen paraların maliyetinin ne olacağı ise soru işareti. Ekonomist Mahfi Eğilmez, blogunda yazdığı yazısında Suudi Arabistan’dan gelmesi beklenen döviz ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Normal koşullarda rezerv artırmak amacıyla ya da başka amaçla döviz borçlanmak istenildiğinde Hazine’nin dış borçlanma yapması ve alacağı parayı Merkez Bankası’nda tutması gerekir. Ne var ki Türkiye’nin risklerinin çok yüksek olması dış borçlanmanın maliyetini çok artırmış durumda. O nedenle dış borçlanma tercih edilmiyor. Zaten TCMB’nin 28 milyar dolarlık swap işlemi karşılığı döviz almış olmasının da nedeni bu. Bu durumda bu depo işleminin maliyeti ne olacak sorusu daha da önem kazanıyor."