birgün

3° AÇIK

DÜNYA 21.09.2019 08:15

Suudilerin yaslandığı ABD’ye İran’dan gözdağı

Suudi Arabistan ve ABD, İran’a karşı eyleme geçmek için topu birbirine atarken Tahran Washington’a meydan okudu. İran lideri Hamaney’in Askeri Danışmanı Yahya Rahim Safevi, bir saldırı durumunda ABD güçlerini tüm bölgelerde hedef alacaklarını açıkladı

Suudilerin yaslandığı ABD’ye İran’dan gözdağı

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait iki tesise düzenlenen saldırının ardından bölgede İran ile ABD ve Suudi Arabistan arasındaki tansiyon düşmüyor. Tahran’da cuma hutbesi öncesi bir konuşma yapan İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Yüksek Askeri Danışmanı Yahya Rahim Safevi , ABD’nin İran’a karşı muhtemel bir saldırısı durumunda, direniş cephesi olarak adlandırdığı Tahran’ın vekil güçlerinin, bölgede geniş bir coğrafyada ABD güçlerini hedef alacağını söyledi.

Aynı zamanda İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun üst düzey komutanlarından olan Safevi, “İran’ın müttefikleri ve direniş cephesi, sahip olduğu kapasiteyle ABD’nin müttefiklerinden daha güçlü hale gelmiştir. Amerikalılar (İran’a karşı) herhangi bir komplo düşünürse onlara Akdeniz’den Kızıldeniz’e ve Hint Okyanusu’na kadar uzanan bir bölgede cevap vereceğiz” dedi.

SUUDİLER BATI'YI 'GÖREVE ÇAĞIRDI'

Suudi Arabistan Dışişleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Aramco saldırılarından İran’ı sorumlu tuttu. Cubeyr, “Bekik ve Haris petrol tesislerinin İran silahlarıyla hedef alınması sadece Suudi Arabistan’a değil, aynı şekilde uluslararası pazarlara enerji arzını hedef alarak dünyaya da bir saldırıdır” dedi. Cubeyr, uluslararası toplumu İran’a karşı “kararlı bir duruş” sergilemeye çağrıdı.

BÖYLE BİR SALDIRI BEKLEMEDİK

ABD Savunma Bakanlığı’nın düzenlediği basın toplantısında da Aramco saldırıları konuşuldu. Suudi Arabistan’ın saldırının tam olarak nereden geldiğini açıklamasını beklediklerini söyleyen Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, Aramco tesislerine yönelik saldırıyı “karmaşık” ve “koordineli” olarak tanımladı. Hoffman, “Saldırı, çok sayıda hava unsuru kullanılarak eş zamanlı gerçekleştirildi. Hedefledikleri alanları vurdular. Daha önce bu seviyede bir şey görmemiştik” dedi. ABD Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Albay Patrick Ryder ise ABD’nin Suudi Arabistan’a sattığı hava savunma sistemlerinin saldırıyı engelleyememesini, Suudi Arabistan’ın kuzeyinde önlemlerin yetersiz olmasıyla açıkladı.

Trump yönetimi İran’a yönelik ek yaptırımları da uygulamaya koydu. ABD Hazine Bakanlığı, İran Merkez Bankası ve Ulusal Kalkınma Fonu’nu Devrim Muhafızları, Kudüs Gücü ve Hizbullah’ı fonladığı gerekçesiyle yaptırım listesine aldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız