birgün

19° AÇIK

Tacizciler ifşa olunca AKP'nin 'yeşil top' uygulaması sonlandırıldı

AKP'li Mahir Ünal, Twitter'da 'dijital farkındalık' iddiasıyla başlattığı ancak tacizci turnusolüne dönüşen 'yeşil top ve bayrak' uygulamasını sonlandırdı

GÜNCEL 17.06.2020 11:23
Tacizciler ifşa olunca AKP'nin 'yeşil top' uygulaması sonlandırıldı
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkan Yardımcı Mahir Ünal, Twitter'da başlattığı ve adeta tacizci turnusolüne dönüşen 'yeşil top' ve 'bayrak' uygulamasından beklediği sonucu alamayıp, AKP'lilerin kadınlara yönelik tacizleri gün yüzüne çıkınca uygulamayı sonlandırdı.

Twitter'dan açıklama yapan Ünal, "1 Mayıs 2020 tarihinde başlattığımız “Etik Farkındalık” çalışması “Dijital Farkındalık” çalışmamızın 10 Haziran 2020’de başlaması ile sona ermiştir" ifadelerini kullandı

Ünal açıklamasına şöyle devam etti:

40 gün süren “Etik farkındalık” çalışmamızda küfür, hakaret ve dezenformasyonu görünür kılmak için kullandığımız “Yeşil Küre” görevini başarıyla tamamlamıştır. Hakareti, küfürü, saldırganlığı, kısaca etik olmayan paylaşımları kamuoyu gündemine taşıyarak tartışılmasını sağlamış ve dezenformasyonla mücadelede turnusol etkisi oluşturmuştur. Bu amaçlarla kullanılan “Yeşil Küre” üzerinden “Etik Farkındalık” çalışmasına hakaret, küfür ve aşağılamada bulunanlar da ayrıca bir çalışmanın konusu olmalıdır. Gönüllü olarak “Etik Farkındalık” çalışmamıza katılanlara gönülden teşekkür ederim.

AKP, ETİK KURUL HESABINI DA KAPATMIŞ

Anka'da yer alan habere göre AKP MYK toplantısında AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan arasındaki yeşil top tartışmasının ardından, Turan Twitter hesabındaki yeşil topu kaldırdı. Mahir Ünal yeşil topu kullanmaya devam ederken, AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in de bu ibareyi kaldırdığı görüldü. Öte yandan AKP’nin sosyal medyadaki etik ihlallere uymayanları deşifre etmek için oluşturduğu Etik Kurul hesabı da kapatıldı.

AKP’nin sosyal medyadaki etik ihlallere uymayanları deşifre etmek için oluşturduğu ancak 16 Mayıs'tan bu yana hiç mesaj atılmayan Etik Kurul hesabı da kapatıldı. Kulislere yansıyan iddialara göre, MYK toplantısında Turan’ın "Neden simge olarak top seçiliyor. Bunun başka anlamları da var. Neden üçgen yıldız ya da hilal değil. Kaldırılması lazım" sözlerine yanıt veren Ünal uygulamanın farkındalık yarattığı ve amacına ulaştığını söyledi.

tacizciler-ifsa-olunca-akp-nin-yesil-top-uygulamasi-sonlandirildi-745340-1.

NE OLMUŞTU?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, 12 maddelik sosyal medya etik kurallarını açıkladıktan sonra ‘Etik kurallara uyacağım” ve “milli hesap” anlamına gelen yeşil top emojisini kullanmaya başladığını duyurmuştu.

Ünal'ın başlattığı uygulama, Twitter'da kadınlara yönelik cinsel tehdit içerikli paylaşımlar yapanların AKP'li olduğunu gözler önüne serdi.

İlk olarak Nevşin Mengü, Canan Kaftancıoğlu, ve Berna Laçin'e taciz mesajları atan yeşil toplu hesaplar ile ilgili konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Bu farkındalık çalışması bir kez daha kadim bir ahlaki sorunu gün yüzüne çıkardı. Bu ahlaki sorun, hiçbir konuda öz eleştiri yapmamak, kendisi ile asla yüzleşmemek ve bir farkındalık çalışması üzerinden bile düşmanı olarak gördüğü gruba nefret kusmak sorunudur" ifadelerini kullanmıştı.

Son olarak da Başak Demirtaş'a yönelik cinsel tehdit içerikli paylaşım yapan yeşil toplu bir kullanıcı kamuoyu tepkisiyle tutuklanmıştı. Bunun üzerine Ünal, "Dijital farkındalık" çalışması olduğunu iddia ettiği uygulamayı sonlandırdıklarını duyurdu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun