birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

Tahliye kararı veren hakimler tutuklandı!

ARŞİV 30.04.2015 18:01
Tahliye kararı veren hakimler tutuklandı!
Abone Ol google-news

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile tutuklu 75 polis hakkında tartışma yaratan tahliye kararını veren ve kısa bir süre önce HSYK tarafından açığa alınan İstanbul 29. Asliye Ceza Hakimi Metin Özçelik ve 32. Asliye Ceza Hakimi Mustafa Başer tutuklanma talebiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. İki hakim 'örgüt üyeliği' ile suçlanıyor.

Mahkeme, iki ismin de tutuklanmasına karar verdi. Hakimlerinden Metin Özçelik tutuklanırken, Mustafa Başer'in henüz teslim olmadığı belirtildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, dosya üzerinden tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Özçelik ile Başer için gözaltı kararı vermişti. Başsavcılığın, bu gelişme üzerine iki hakim hakkında gözaltı kararı verdiği belirtildi. Metin Özçelik Bakırköy Adliyesi'ne gelirken Mustafa Başer'in ise arandığı öğrenilmişti.

HSYK müfettişlerine ifade veren iki hakimin dosyası üzerinde inceleme yapan müfettişler tutuklanmalarını talep etmişti. Hâkimler Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na davet edildi ancak kendileri adliyeye gelmeden Başsavcılık iki hakimin tutuklanmaları istemli dosya Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

ERDOĞAN'IN SÖZLERİNDEN SONRA AÇIĞA ALINMIŞLARDI
Özçelik ve Başer'in verdiği tahliye kararı nöbetçi mahkeme tarafından yok sayılmıştı. Bunun üzerine başlayan krizin ardından HSYK olağanüstü toplanmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sarf ettiği "HSYK toplantısı geç kaldı" sözlerinin ardından sadece kısa bir süre sonra HSYK, hakimlerin açığa alındığını açıklamıştı. HSYK 3. Dairesi de hakimlerin soruşturması için izin vermişti.

Meslekten uzaklaştırılan 32. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Başer'in yerine jet hızıyla yeni hakim atanmıştı. Hakimin ilk icraatı, mahkemenin kriz yaratan tahliye kararlarının 'yok hükmünde' sayılması olmuştu.

Bu sefer 'geç kalmadı': Yeni hakim tahliye kararlarını 'yok hükmünde' ilan etti

Tahliye krizi: Geç kalındı diye özür dileyen HSYK soruşturma izni de verdi

Erdoğan'ın 'geç kaldı' dediği HSYK, tahliye kararı veren hakimleri açığa aldı

Erdoğan talimat vermeden duramıyor: HSYK toplantısı geç kaldı

'Paralel' polislerin tahliyesi başsavcıdan döndü

 

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun