birgün

20° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 04.12.2019 09:20

Tahran’da belgesel şöleni

İran’da her yıl gerçekleştirilen Sinema Verite Uluslararası Belgesel Film Festivali'nin 13'üncüsü başkent Tahran’da Charsou Complex’te 9 Aralık’ta başlıyor

Tahran’da belgesel şöleni

9-16 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek 13. Sinema Verite Uluslararası Belgesel Film Festivali'nin uluslararası yarışma bölümüne 100’ün üstünde ülkeden 6000’den fazla çalışma gönderildi. Yarışacak filmlerin kesinleştiği festivalin İran ayağında ise 687 belgesel film değerlendirildi.

39 ülkeden gönderilen 55 film arasında Alman belgeselciler 8 filmle ilk sırayı alıyor. Fransa ise 7 filmle onu takip ediyor. Amerika ve İtalya 6 film, Hollanda, Katar, Norveç ve Litvanya 3’er filmle katılırken, İngiltere, Rusya, İspanya, Polonya, Türkiye, Mısır, Sırbistan, Afganistan, Avusturya ve Macaristan ikişer filmle yarışmaya dahil olacaklar.

Belçika, Arjantin, İrlanda, Japonya, İsviçre, Sudan, İsveç, Ukrayna ve Somali ise birer filmle yarışacaklar. Sinema Verite’nin 13. Festivali’nin yöneticisi ise Mohammad Hamidi Moghadam ilan edildi.

HER METRAJ BELGESEL

Uzun metrajlı (+70), orta metrajlı (40-70), ve kısa metrajlı belgesel filmlerin (-40) yarışacağı festivalin ulusal ve uluslararası bölümleri dışında, 'Bir Festivalin Aynası: Millenium Uluslararası Belgesel Film Festivali', 'Portreler', 'Özel gösterimler', 'Retrospektifler' de yer alacak. Festivalde ayrıca daha önce Locarno, Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali (IDFA), Hot Docs Kanada Uluslarası Belgesel Film Festivali, Karlovy Vary ve Visions du Réel gibi birçok festivalden ödül almış filmler de izlenebilecek.

'Festivalin Aynası' bölümü 21. yüzyıl insanının karşılaştığı sorunlar ve zorlukları vurgulayan belgeselleri içeriyor. Bu yıl ayrıca Belçika Milenyum Festivali’nden 7 film Cinema Verite’de izleyicilerin beğenisine sunulacak. Milenyum Festival’in Sanat Yönetmeni Zlatina Rousseva da festivalin bu bölümünde katılımcı olacak.

'Mirror of Festival'de, Almanya Bernadett Tuza-Ritter tarafından yönetilen 'A Woman Captured'ın yanı sıra Andrés Lübbert tarafından yönetilen 'The Color of the Chameleon' yer alacak. Arjantin, Tato Morena yönetiminde 'Arreo', Fransa Claire Billet & Olivier Jobard tarafından 'Heart of Stone', İrlanda, Frankie Fenton imzalı 'It’s Not Yet Dark', Avusturya ise Christian Krönes, Florian Weigensamer yönetiminde 'Welcome to Sodom' ile yer alacak.

ÖZEL GÖSTERİMLER

'Özel Gösterimler' sekmesinde ise Fransa Lech Kowalsk tarafından çekilen 'BLOW IT TO BITS' ile yarışırken İtalya, Brunella Filì’nin 'Bottoms Up' çalışmasıyla, Makedonya, Ljubomir Stefanov ve Tamara Kotevska yönetimindeki 'Honeyland', Hollanda, Sergei Loznitsa’nın çektiği 'State Funeral', İspanya, Javier Corcuera’nın yönettiği 'The Journey of Javier Heraud' ve Valentina Primavera yönetimindeki 'Una Primavera' filmi de Avusturya, Almanya ve İtalya üçlüsü için yarışacak.

PORTRELER

Bu bölümde Italya Andrei Andreyevich Tarkovsky tarafından yönetilen 'A Cinema Prayer', Eugenio Cappuccio’nun yönettiği 'Fellini fine mai' ve Riccardo Zinna’nın filmi 'Flavioh- Tribute to Flavio Bucci' ile katılacak.

Fransa-Sudan-Almanya-Çad-Katar Suhaib Gasmelbari Mustafa’nın yönettiği 'Talking about the trees' ile ortaklaşa katılırken, Kıbrıs, Peter Medak tarafından çekilmiş 'The Ghost of Peter Sellers' filmiyle yer alacak.

Nick Willing’in yönettiği 'Unstoppable: Sean Scully and the Art of Everything' filmiyle İngiltere yarışmaya dahil olurken, Amerika-Afganistan-Katar, Mariam Ghani yönetimindeki 'What we left unfinished' ile mücadele edecek.

RETROSPEKTİF

Retrospektif bölümünde yayınlanacak belgeseller de şöyle: Ukrayna’dan 'Home', Estonya ve Latvia’dan 'The Immortal', Latvia’dan Gints Grūbe ve Jaak Kilmi yönetimindeki 'My Father, The Spy', Hırvatistan’dan Neven Hitrec imzalı 'Push-Pull', Bosna Hersek’ten Emir Kapetanovic yönetimindeki 'ReGeneration', Litvanya’dan Alexander Belinski ve Agne Dovydaityte imzasıyla 'The Sun Sets in the East' ve Romanya, Portekiz, Macaristan ortaklaşa Marianna Vas- Hedda Bednarszky ikilisinin çektiği 'Wild Berries' ile katılıyorlar.

İRAN DİKKAT ÇEKİYOR

İranlı yönetmenler çektikleri belgesellerin ülkelerindeki insanların güncel sorunları derinlikli ele alışlarıyla dünya çapında kabul gördüler.

Çocuk işçiliğinden, uyuşturucu bağımlılığına, yoksulluk, intihar vb birçok sosyal sorun belgesel film yapımcıları tarafından ele alınan önemli konular oldu.

Yine kadınlar ve kadınların karşılaştıkları sayısız sınırlandırmalar da son yıllarda izleyicinin dikkatini çekti.

İranlı belgesel filmciler geçmişte, Güney Kore’nin NETPAC ödülü, İtalya’dan 'Trento Religion Today Film Festivali', Yunanistan’da 'Symi International Film Festivali', yine İtalya’dan 'Sole Luna Doc Film Festivali', Toronto’daki 'Hot Docs Kanada Uluslararası Festivali', 'International Documentary Festival Amsterdam' (IDFA) ve Berlin Culinary Cinema’dan da dünya çapında ödüllerle döndüler.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız