birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

BİRGÜN EGE 02.08.2021 14:44

Tahtalı Baraj Havzası'ndaki 60 kovanda bal sağımı yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Tahtalı Baraj Havzası'na yerleştirilen 60 arı kovanında ilk bal sağımı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki doğal ortamda aromatik bitkilerle beslenen arıların balının verimini arttırmak için çalışmalarını sürdürecek.

Tahtalı Baraj Havzası'ndaki 60 kovanda bal sağımı yapıldı

BİRGÜN EGE

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Çevre ve Arı Koruma Derneği (ÇARIK) ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliğinde, İzmir'e içme suyu sağlayan Tahtalı Barajı Havzası'ndaki Bal Merası’nda “Tahtalı Havzası Agroekolojik Arıcılık Projesi” kapsamında yöreye özgü bal elde edildi.

Havzanın 5 ayrı noktasına konulan 60 kovanda ilk bal sağımına, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç katıldı.

BÖLGEYE AROMATİK BİTKİLER DİKİLDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Tahtalı Baraj Havzası'nın mutlak koruma alanı olduğunu anımsattı.

İzmir'de arıcılık açısından kapalı bir havza oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Ertuğrul Tugay, “Amacımız gezginci arıcılık değil sabit arıcılık yapmak. Biz burada iki yıldır çalışma yürütüyoruz. Bölgeye arıların beslenebileceği aromatik bitkiler diktik. Kovanları da koyduk ve bu kovanlardan elde edeceğimiz balın kalitesini, verimini araştıracağız. Amacımız 12 yıl boyunca arının burada beslenmesini sağlamak” dedi.

Tugay, “Bu havzada elde edilen balın kalitesi yüksek olacak. Bu çalışmanın sonunda bölgedeki küçük ölçekli arıcıların havzaya kovanlarını koyabilmeleri için imkan yaratacağız. Böylece üreticiler açısından alternatif gelir getirici üretim sahaları yaratmış olacağız” diye konuştu.

tahtali-baraj-havzasi-ndaki-60-kovanda-bal-sagimi-yapildi-905427-1.

Çalışmanın bir yıl daha süreceğini, daha sonra elde edilecek verilere göre Tahtalı Havzası içerisinde arı konaklama alanlarının belirleneceğini dile getiren Tugay, bir sonraki aşamada Büyükşehir Belediyesi tarafından eğitim verilen ve kovan desteği sağlanan üreticilerle kooperatif kuracaklarını sözlerine ekledi.

Bu kooperatif aracılığıyla elde edilecek bal markalaştırılacak tüketiciye ulaştırılacak.

“TAHTALI HAVZASI BU PROJEDE ÖNDER OLACAK”

İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan da Tahtalı Baraj Havzası'nın çok özel bir bölge olduğunu ifade ederek, “Su havzalarında sınırlı faaliyetler yürütülüyor. Buralarda sadece organik tarım, arıcılık gibi faaliyetler yapılabilir. Doğa ve suya hiç bir zararı olmayan çalışmalar yapılabilir. Su havzaları çok özel alanlardır. İyi korunan alanlar” dedi.

Bu proje ile tarımsal üretim yapanlara alternatif sunulduğunu da söyleyen Özkan, “Bizim havzamızda, bizim kontrolümüzde arı kovanlarını koyarak çok özel bal elde edebilirler. Bu bal da Türkiye'de marka olabilir. Çünkü burası çok özel, çok temiz bir havza. Çok güvenle alınabilecek, tüketilebilecek. Kalitesi de güvenilirliği de çok yüksek olacak. Türkiye'deki tüm su havzalarının bu amaçla kullanılabileceğini düşünüyorum. Tahtalı Havzası bu projede önder olacak” diye konuştu.

Elde edilen bal, ilk etapta İzmir Büyükşehir Belediyesi Zübeyde Hanım Huzurevi sakinlerine ikram edilecek. Ayrıca aşevinde de kullanılacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol