birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

BİRGÜN DAİLY 20.12.2016 18:05

TAK (Kurdistan Freedom Falcons) claims car bomb attack in Turkey's Kayseri

TAK (Kurdistan Freedom Falcons) claims car bomb attack in Turkey's Kayseri

Car bomb attack that was carried out Turkey’s Kayseri province on early Saturday morning (December 17) has been claimed by TAK (Kurdistan Freedom Falcons).

On their website, the group shared the following statement: “Kayseri Mountain Brigades Command has been in the front lines of genocide against the Kurdish people for years… That’s why this troop has been targeted in particular… TAK will get revenge on all herds of murderers who have been involved in the savage attacks in Kurdistan… and, it will escalate its merciless battle against the fascist Turkish state…”

TAK, a split faction of PKK, outlawed Kurdistan Workers’ Party, had also claimed responsibility for the attack in Beşiktaş, İstanbul.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/kayseri-deki-bombali-saldiriyi-tak-ustlendi-140260.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol