birgün

17° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 21.09.2021 14:18

Takibe düşen bireysel kredilerde rekor artış: 2.2 milyar TL'ye yükseldi

Türkiye Bankalar Birliği, 2. çeyrek “Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri” raporunu açıkladı. Buna göre, Türkiye'de takibe düşen kredi miktarı 2,2 milyar TL'yle rekor seviyeye yükseldi.

Takibe düşen bireysel kredilerde rekor artış: 2.2 milyar TL'ye yükseldi

Türkiye Bankalar Birliği'nin raporu 2021 yılının ikinci çeyreğinde takibe düşen bireysel kredilerinin toplamının 2,2 milyar TL'ye yükseldiğini gösterdi. Böylelikle takibe düşen bireysel kredilerde çeyreklik bazda rekor artış görüldü.

Bloomberg HT'nin aktardığına göre, Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) 2. çeyrek “Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri” raporu, bireysel kredilerde takibe düşme hızının arttığını ortaya koydu. TBB verilerine göre 2. çeyrekte 3 milyon 453 bin kişiye, 88 milyar lira tüketici ve konut kredisi kullandırıldı. Bu dönemde takibe düşen kredi tutarı ise 2,2 milyar TL ile rekor düzeye yükseldi.

EN ÇOK İHTİYAÇ, KONUT VE TAŞIT KREDİLERİ TAKİBE DÜŞTÜ

Takibe düşen kredilerin 1,9 milyar liralık kısmını ihtiyaç kredileri oluşturdu. Bu dönemde ödenmeyen konut kredileri 314 milyon lira, taşıt kredileri 21 milyon lira oldu.

KREDİ KULLANAN KİŞİ SAYISI 25,5 MİLYONU AŞTI

Haziran 2021 itibariyle tüketici kredileri ve konut kredileri toplamı yaklaşık 656 milyar TL olurken, kredi kullanan toplam kişi sayısı ise 25 milyon 529 bine yükseldi. Kredi kullanan kişi sayısı önceki yıla göre 1,3 milyon artış kaydetti. Toplam tüketici kredisi ve konut kredileri tutarı yıllık yüzde 19 yükseldi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol