birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 21.11.2019 13:12

TAKSAV Tiyatro Festivali başlıyor

TAKSAV’ın düzenlediği 24’üncü Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali yarın açılış galasıyla başlıyor. Festivalde 27 tiyatro grubu ve toplam 31 etkinlik Ankaralı sanatseverlerle buluşacak

TAKSAV Tiyatro Festivali başlıyor

İSMAİL ARI

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf’ın (TAKSAV) düzenlediği 24’üncü Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali yarın açılış galasıyla başlıyor. Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde yarın saat 19.30'da gerçekleştirilecek açılış galasında Feniks Art Müzikal Tiyatro Topluluğu “İlk Randevu Müzikali’ni” sahneleyecek.

Festivalde bu yıl, iki atölye, bir müzikli söyleşi, iki belediye, bir yurtdışı, üç üniversite oyunu ve 22 Özel/Amatör tiyatro oyunu olmak üzere toplam 31 etkinlik yer alacak. Festival Emek Ödülü tiyatro emekçisi TAKSAV Danışma Kurulu üyesi Mehmet Nurkut İlhan’a verilecek. Festival Onur Ödülü ise tiyatrocu Mehmet Atay’ın olacak.

27 TİYATRO GRUBU

taksav-tiyatro-festivali-basliyor-652199-1.

22 Kasım’da başlayacak festival 2 Aralık’a kadar devam edecek. Festivalde, İrfan Değirmenci’nin “Anne Ben Artist Oldum” ile Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu’nun “Dali’nin Kadınları”nın da aralarında bulunduğu 29 oyunun programı ankaratiyatrofestivali.org adresinde açıklandı. Festival kapsamında “Çağdaş Tiyatroda Sahne ve Oyunculuk” ve “Metinden Sahneye Oyunculuğun Yolculuğu” atölye çalışmaları yapılacak. Ayrıca Murat Meriç’in "Tiyatro Şarkıları Eşliğinde" isimli söyleşisi gerçekleşecek.

SORUMLULUKLA HAREKET EDİYORUZ

TAKSAV’IN yaptığı açıklamada da “Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik zorluklardan hepimiz etkileniyoruz. Uzun süredir sanat ve tiyatro adına karanlık bir dönemin içinde olduğumuzun da farkındayız. Tiyatrocular karın tokluğuna çalışmaya mahkum ediliyor, tiyatro oyunlarının sahne alması engelleniyor… Böylesine bir tabloda, festivalimizin 24'üncüsünü düzenlemekten büyük onur duyuyoruz. Sanatın karanlıktan aydınlığa giden yolda, bir ışık olduğunu biliyor; bunun verdiği sorumlulukla hareket ediyoruz” denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız