birgün

10° AÇIK

Taksim'deki intihar saldırısının şüphelisi: Savaş Yıldız

GÜNCEL 19.03.2016 19:41
Taksim'deki intihar saldırısının şüphelisi: Savaş Yıldız
Abone Ol google-news

İstanbul'da İstiklal Caddesi'ndeki intihar saldırısını gerçekleştiren teröristin 33 yaşındaki Savaş Yıldız olabileceği ihtimali üzerinde durulurken, Adana'da oturan babasından DNA eşleştirmesi için kan örnekleri alındı. Savaş Yıldız'ın Adana ve Mersin'deki HDP binalarına 18 Mayıs 2015'de bombalı saldırıları gerçekleştirmekten arandığı belirtildi.

Diyarbakır'dan Adana'ya göç eden bir ailenin oğlu olan merkez Yüreğir İlçesi doğumlu olan Savaş Yıldız'ın adı HDP Seyhan İlçe Eş Başkanı Hüseyin Beyaz, ESP eski İl Başkanı Sabahattin Pişkinbaş ile partili İbrahim Yakup'un yaralandığı HDP saldırısında gündeme gelmişti.

Hem Mersin, hem de Adana'daki HDP'ye bombayı bırakan kişi olduğu üzerinde durulan Savaş Yıldız'ın olayın ardından Suriye'ye geçtiği iddia edilmiş.

HDP yetkilileri yaptıkları açıklamalarda Savaş Yıldız'ın, IŞİD ile bağlantılı olduğunu söylemişlerdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 1 Kasım seçimleri öncesi Adana'da 24 Ekim'de yapacağı miting öncesi de Savaş Yıldız'ın Adana'da görüldüğü iddiası, polisi alarma geçirmişti.

Canlı bomba eğitimi alıp, Suriye'den Türkiye'ye giriş yaptığı ileri sürülen 'Hamza Tombak' sahte kimlikli Savaş Yıldız'ın merkez Seyhan İlçesi'nin Küçükdikili Beldesi civarında bir otomobilde görüldüğü uyarısı yapılarak, mitingde görevli ekiplerin duyarlı olması istenmişti. Ancak eşkale uygun şüpheli saptanamadı.

DNA Eşleşmesi

Taksim İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği üzerinde durulan 'canlı bomba' olduğu ileri sürülen Savaş Yıldız'ınAdana'nın merkez Yüreğir İlçesi'nde yaşayan babasından kan örnekleri alınıp, DNA eşleştirmesi yapılmak üzere İstanbul'a gönderildiği bildirildi.

Savaş Yıldız'ın Adana'da sadece babasının olduğu, diğer kardeşlerinin ise Suriye'de yaşadığı da ileri sürüldü.

Adı açıklanmayan babasından alınan örneklerin karşılaştırılması sonucu İstanbul'daki 'canlı bomba' eylemini yapan kişinin Savaş Yıldız'ın olup olmadığı da kesinleştirilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol