birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 17.02.2020 19:41

Taksim Meydanı’ndaki ‘Kavuşma Durağı’na kaldırılma kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması sürecinde kullanılmak üzere 2 gün önce açılan 'Kavuşma Durağı'nın kaldırılmasına karar verildi

Taksim Meydanı’ndaki ‘Kavuşma Durağı’na kaldırılma kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Araştırmaları Merkezi tarafından Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması sürecinde yapılacak çeşitli etkinlikler için meydana geçici olarak ‘Kavuşma Durağı’ adıyla bir strüktür yerleştirilmişti. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, iki gün içinde toplanarak Kavuşma Durağı’nın kaldırılmasına karar verdi. Aynı meydanda geçen yıl Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da ‘Dijital Gösterim Merkezi’ adıyla çadır kurmuştu. Koruma kurulu aylardır meydanda olan çadır için de kaldırma kararı aldı.

Habertürk’ten Murat Bardakçı’nın haberine göre, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, izin alınmadığı gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Kavuşma Durağı'nı kaldırmasını istedi ve aksi takdirde suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın çadırı aylardır meydanda duruyordu.

Armağan Akdoğan tarafından tasarlanan ve üretilen, Mehmet Kendil ile beraber İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat ve yine İBB bünyesinde çalışan İnşaat Mühendisi Oktay Özel ile Mimar Merve Gedik Âlâ tarafından ortaya çıkarılan Kavuşma Durağı 15 Şubat’ta açılmış ve bir konser verilmişti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Kavuşma Durağı’nı ziyaret etmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız