birgün

21° AÇIK

GÜNCEL 20.05.2021 07:06

Talan isteyen yandaşlar direnişi hedef gösteriyor

Talan isteyen yandaşlar  direnişi hedef gösteriyor

Yaren ÇOLAK

Rize İkizdere'de köylülerin taşocağına karşı mücadelesi devam ederken Rize Barosu’nun da içlerinde yer aldığı 11 kurumdan Cengiz Holding’e destek mesajı geldi. Yandaş medyaya ilan vererek Cengiz’in katliamını destekleyen 11 kurum, projeye karşı köylülerin direnişine sahip çıkan 64 baroyu hedef aldı.

Yandaş kurumlar, İkizdere’deki mücadele üzerinden Gezi Direnişi’ne de saldırdı.

İkizderelilerin avukatı Yakup Okumuşoğlu ise BirGün’e yaptığı açıklamada, “Eğer meslek odaları ve STK’ler, kentlerinde yaşayan yurttaşların hak arayışlarına bu kadar duyarsız kalabiliyorsa kendi kendilerini feshetsinler. Hiçbir iş ve işlevleri yoktur” dedi.

Okumuşoğlu, “Orada tarım arazileri katlediliyor, Rize Ziraat Mühendisleri Odası umursamıyor. Orada insan hak ve hürriyetleri ihlal ediliyor, Rize Barosu umursamıyor. Buranın ekonomisini hayatta tutan çay ve bal üretimi ortadan kalkıyor, ticareti geliştirmekle görevli Rize Sanayi ve Ticaret Odası umursamıyor. Diğer kurumlar hakkında bir şey demiyorum. Kente hiçbir faydası dokunmayan işlevsiz kurumlar” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Yakup Okumuşoğlu

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol