birgün

6° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 25.12.2017 09:55

Talan serbest eylem yasak!

Tokat’ın Zile ilçesindeki HES inşaatını protesto etmek için İstanbul’dan gelen Tokat- Yozgat Güçbirliği Platformu üyelerine ve köy halkına ‘Valilik yasağı’ gerekçesiyle izin verilmedi

Talan serbest eylem yasak!

Tokat’ın Zile ilçesinden geçen Çekerek Irmağı üzerine özel bir firma tarafından yapılan Hidroelektrik Santraları (HES) inşaatını protesto etmek isteyen gruba jandarma izin vermedi. İstanbul’dan otobüsler ile gelen 100 kişilik grup Tokat -Yozgat il sınırında jandarma ekipleri tarafından durduruldu. Tokat Valiliği tarafından Zile ilçesinde gösteri yürüyüş ve benzeri etkinliklerin 17 gün süreyle yasaklanması gerekçe gösterilerek grup ilçeye alınmadı.

Jandarma ve çevik kuvvet polisleri tarafından Tokat-Yozgat Karayolu bir süre trafiğe kapatıldı. Basın açıklaması yapmak isteyen grup ile görüşen Tokat İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Birol Çavuşoğlu, alınan karar nedeniyle ilçede basın açıklaması yapamayacaklarını iletti. Bunun üzerine grup Tokat-Yozgat il sınırında bulunan boş alanda basın açıklaması yaptı. 'HES'lere geçit vermeyeceğiz' pankartı taşıyan grup 'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam' sloganı attı. Tokat- Yozgat Güçbirliği Platformu adına basın açıklamasını Hüseyin Çelik yaptı. Çelik açıklamasında, şöyle dedi:

‘Bizi hiçbir zaman sindiremeyecekler’
“Tokat -Yozgat Güçbirliği Platformu ve bölge köylüleri HES'lere ve kamulaştırma işlemlerine karşı onlarca dava açmıştır. Devam eden davalarda yürütmeyi durdurma kararları verilmesine rağmen HES şirketi siyasi iktidarın ve kolluk güçlerinin de tam desteğini alarak ırmağımıza, tarlalarımıza, yaşam alanlarımıza telafisi mümkün olamayacak derecede zarar vermiştir. Ancak bizleri hiçbiri sindiremeyecektir."

HES alanı bariyerlerle korundu
Grupta bulunanlar basın açıklaması ardından halay çekti, daha sonra geldikleri otobüslere binerek bölgeden ayrıldı. Jandarma, HES inşaatının bulunduğu alanı bariyerler ile kapattı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol