birgün

31° AÇIK

YAŞAM 23.06.2021 06:41

Talan toplantısına halk engel oldu

Yurttaşlar, ÇED süreci devam eden Ayancık HES projesinin toplantısına engel oldu. Halkın katılım toplantısının hukuksuz olduğunu belirten yurttaşlar, HES’in Ayancık’ın su kaynaklarına da büyük zararlar vereceğini belirtti.

Talan toplantısına halk engel oldu

Oktay EVSEN

Sekiz yıl önce ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararıyla üretime başlayan şehir içi hidroelektrik santralların (HES) ilk örneği Sinop’un Ayancık ilçesindeki HES projesini Danıştay kararıyla durduruldu. Ancak, Ulusoy Holding İlk Elektrik Enerji Üretim Sanayi A.Ş. yeniden ÇED süreci başlattı. Dün yapılmak istenen halkın katılım toplantısı ise yurttaşların kararlı direnişiyle yapılamadı.

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) ve Ayancık Çevre Koruma Derneği üyeleri ile CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Ayancık Belediye Başkanı CHP’li Hayrettin Kaya ve çok sayıda yurttaşın halkın katılım toplantısına engel oldu.

NKP Dönem Sözcüsü Kayhan Konukçu, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sinop Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile şirket yetkilileri halkın katılım toplantısı yapmak istedi. Ayancık halkı olarak bu toplantının yapılamayacağını ifade ettik. Burası Danıştay kararıyla kapatılmış bir tesis. Bu nedenle bu toplantının da hukuksuz olduğunu ifade ettik. HES’in yeniden açılmasına karşı kararlı bir duruş sergiledi. Hem şirket yetkilileri hem bakanlık yetkilileri sunum yapamadan toplantıyı terk etmek zorunda kaldılar” dedi.

HES projesine ilişkin mücadeleye devam edeceklerini belirten Konukçu sözlerini şöyle tamamladı: “HES’in Ayancık’a en büyük olumsuz etkisi içme suyu kaynaklarını besleyen Ayancık Çayı’ndan beslenecek olması. Ayancık 15 bin nüfuslu bir ilçe ve bu tesis işlemeye başlarsa binlerce insan susuz kalacak.”

AYANCIK ÇAYI HEDEFTE

Ayancık HES, ilk etapta 8,58 megawatt olarak planlandı ve ÇED Yönetmeliği’nin kapsamı dışında ‘değerlendirildi.’ Sonrasında söz konusu projede kurulu güç 15,6 megawatta çıkarıldı. Bu esnada 2008 yılında ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi. Sinop İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün firmaya ÇED muafiyeti sağlayan kararını tam 51 bölge sakini yargıya taşıdı. Ardından 2012 yılında yapılan ‘geçici kabul’ ile firma elektrik üretimine başladı. Samsun 1. İdare Mahkemesi, 22 Mayıs 2013 yılında verdiği hükümle ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını iptal etti.

Karar üzerine kamuoyunda HES’in santral binasının, su iletim hatlarının ve regülatörlerin yıkılması bekleniyordu ancak bu gerçekleştirilmedi. Devamında Ulusoy Holding’e ait İlk Enerji, yargı kararını ‘dikkate alarak’ Ayancık Çayı ve yan kolları üzerinde yer alan HES için yeniden ÇED süreci başlattı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol