birgün

24° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 22.11.2019 23:37

Talana Komisyondan ‘uygundur’ kararı

Talana Komisyondan ‘uygundur’ kararı

DİLEK YEĞİN

Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki Taşkınpaşa Köyü’nde Elit Bims isimli şirketin işlettiği ponza ocağında kapasite artırımına gidilmesi İnceleme Değerlendirme Komisyonunca uygun bulundu.

SİT ALANI TARTIŞMASI

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün 28 Şubat 2019 tarihli görüşünde ÇED alanının birinci derece sit alanıyla çakıştığı ve sit alanıyla ilgili Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü’nden izin alınması gerektiği belirtildi. Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ise proje alanının sit alanında kalmadığını söyleyerek çalışmaya izin verdi.

Alan Kırşehir-Nevşehir-Niğde-Aksaray Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planı’nda tarım arazisi kapsamında görünüyor. Orman Mesçere Haritası’nda da tarım arazisi ve “mera, otlak, yayla, çayır, bozkır” olarak nitelendiriliyor.

Proje sahasına yaklaşık iki kilometre uzaklıkta Şahinefendi Köyü, bin 800 metre uzaklıkta Cemil Köyü ve bin 750 metre uzaklıkta da Taşkınpaşa köyleri yer alıyor. Alanda mevsimsel akışlı derelerin yanı sıra Domsa Çayı ve Domsaözü Deresi bulunuyor. İlk raporda Taşkınpaşa Sulama Kooperatifi ve Şahinefendi Sulama Kooperatifi’nin bir kısmı da alanda kalıyordu. Ancak bu alanlar çıkarılarak hazırlanan ikinci rapor komisyon tarafından kabul edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız