birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

Taliban, bir kişiyi halka açık şekilde idam etti

Afganistan yönetimini ele geçirdiği günden bu yana baskı ve şiddetle gündeme gelen Taliban, cinayetten hüküm giyen bir kişiyi ilk kez halka açık şekilde idam etti.

DÜNYA 08.12.2022 16:51
Taliban, bir kişiyi halka açık şekilde idam etti
Abone Ol google-news

Afganistan yönetimini 15 Ağustos 2021 tarihinde ele geçirmesinden bu yana özellikle kadınlara uyguladıkları baskı ve şiddetle gündeme gelen Taliban, cinayetten hüküm giyen bir kişiyi ilk kez halka açık şekilde idam etti.

AA'nın haberine göre Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, yaptığı açıklamada Farah ilinin batısında yapılan idama, yüzlerce kişinin ve Kabil'den üst düzey Taliban yetkililerin katıldığını belirtti.

Mücahid, idam cezası kararının "çok dikkatli bir şekilde" alındığını, kararın ülkede yetkili 3 üst düzey mahkeme ve Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade tarafından onaylandığını ifade etti.

Kurbanın ailesinin şikayette bulunması üzerine Tajmir adlı kişinin Taliban güvenlik güçleri tarafından tutuklandığı kaydeden Mücahid, Tajmir'in cinayeti itiraf ettiğini söyledi.

Tajmir'in 5 yıl önce başka bir adamı öldürmekten, motosikletini ve cep telefonunu çalmaktan hüküm giydiği belirtildi.

Taliban'ın 1990'ların sonunda Afganistan'ı yönettiği dönemde, Taliban mahkemelerinde halka açık idamlar, kırbaç ve taşlama cezaları uygulanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol