Taliban yönetiminin Afganistan'daki havalimanlarının işletme sorumluluğunu paylaşmak için Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaşma imzaladığı açıklandı.

Taliban Türkiye'nin de talip olduğu havalimanı işletmelerini BAE'ye verdi

Taliban, Afganistan'daki havalimanlarının işletilmesi için Birleşik Arap Emirlikleri'yle (BAE) anlaşma imzalandığını açıkladı.

Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Molla Abdulgani Baradar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, BAE ile "Ülkedeki havaalanlarının işletilmesinde sorumluluğun paylaşılması"na yönelik bir anlaşma imzalandığını bildirdi.

Baradar, BAE ile yer hizmetlerine yönelik anlaşmanın yenileneceğini kaydetti, ancak bu anlaşmanın mevcut anlaşmaların ötesine geçip geçmeyeceği ya da güvenlik hizmetlerini içerip içermeyeceğine ilişkin açıklama yapmadı.

Taliban'ın resmi Bahtar Haber Ajansının başkanı Abdul Vahid Rayan ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "dört havaalanının işletme ve yönetimini içeren anlaşmanın Molla Abdulgani Baradar ile BAE merkezli GAK şirketi arasında imzalandığını" bildirdi.

Taliban, geçen yıl 15 Ağustos'ta Afganistan'da iktidarı ele geçirmiş, bu dönemde çıkan karışıklıkta Türkiye ve Katar, Kabil Havaalanının işletmesi ve güvenliğine destek amacıyla geçici teknik ekipler göndermişti. Türkiye ayrıca Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının işletmesine talip olmuştu. Taliban, havaalanlarının işletilmesi ve güvenlik iş birliği konusunda BAE, Türkiye ve Katar ile aylardır görüşmeler yürütülüyordu. Havaalanlarının güvenliği, görüşmelerde uzlaşı sağlanamayan konulardan biriydi.