Gıdadan akaryakıta kadar hemen her kalemde üst üste zam gelmeye devam ediyor. Kırmızı ete yüzde 30 oranında yeni bir zam bekleniyor. Benzine ve motorine de zam geldi. Alkol ve sigarada yeni zamlar yolda.

Tam gaz zam zulmü

Ekonomi Servisi

Et ve Süt Kurumu’nun kırmızı et fiyatlarına yaptığı yüzde 48 zammın ardından et fiyatlarında bir artış daha bekleniyor. Sektör temsilcilerine göre, yüksek maliyetler ve arz sıkıntısı sebebiyle önümüzdeki iki ay içerisinde en az yüzde 30 zam gelecek. Et ve Süt Kurumu (ESK) kırmızı et fiyatlarına yüzde 48 oranında zam yaptı ve 1 kilogram kıymanın fiyatı 56 TL’den 83 TL’ye, kilogramı 62,5 TL olan kuşbaşı ise 92 TL’ye yükseldi.

Toplam kırmızı et satışının yüzde 1’lik kısmını oluşturan ve sadece ESK mağazalarını kapsayan bu zammın, piyasadaki et fiyatlarına yansımayacağı belirtiliyor.

Et ve Süt Kurumu’nun yeni fiyat düzenlemesine ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı da ESK fiyatlarının piyasadaki et fiyatlarını etkilemeyeceğini belirtti. Sektör temsilcilerine göre, yüksek maliyetler ve arz sıkıntısı sebebiyle önümüzdeki iki ay içerisinde et fiyatlarının en az yüzde 30 artması bekleniyor. Türkiye’de süt üreticisi işletmelerin sayısı, son üç yıldır süt fiyatlarının baskılanması ve artan üretim maliyetleri sebebiyle giderek azaldı. Zarar eden süt üreticileri çareyi hayvanlarını kesmekte buldu. Böylece dişi büyük baş ve yeni hayvan üretim sayısı azaldı. Özellikle son 4 aydır çok yoğun bir inek kesimi yapıldı. İşletmelerdeki hayvan sayılarında ciddi düşüş yaşandı. Bu gelişmelerle birlikte turizm sezonundaki talep artışı doğrultusunda birkaç ay içerisinde et fiyatlarında yüzde 30-40 arasında zam beklendiği öğrenildi. Etin kilosunun önümüzdeki dönemde 150 TL’ye kadar çıkması bekleniyor. Türkiye’de hayvancılıkta yıllık 26 buçuk milyon ton karma yem tüketiliyor ve bu yemin yüzde 50-55’ini ithal hammadde oluşturuyor. Maliyet baskısı altında ezilen onlarca küçük işletme kapanıyor.

Öte yandan Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sigaraya yapılan son 2 liralık zammın ardından içki ile birlikte yeniden sigaraya bir zammın daha geleceğini söyledi. Aybaş, "Sigara ve alkol dağıtıcıları zamlara hazır olmamız için haber verdi. Pazartesi yüksek ihtimal ile sigaraya zam gelecek. Alkole de yüzde 10-15’lik bir zam gelecek. Alkol zammının Ramazan Ayı’nın girişinde, Nisan ayının 2’si gibi gelmesini bekliyoruz" dedi.

AKARYAKITA ZAM

Akaryakıtta her gün yaşanan zamlar dün de devam etti. Motorinin litre fiyatına 1 lira 59 kuruş, benzine 1 lira 68 kuruş zam geldi. Zam sonrası motorinin litre fiyatı 22 lirayı geçerken, benzinin litre fiyatı ise 20 liraya dayandı.

Zamla birlikte, İstanbul’da bir litre benzinin fiyatı 19,78 TL’ye, bir litre motorinin fiyatı 22,22 TL’ye yükseldi. Benzinin litresi Ankara’da 19,88 TL’ye, İzmir’de 19,90 TL’ye, motorinin litresi ise Ankara’da ve İzmir’de 22,33 TL’ye yükseldi. Geçen hafta 100 doların altını gören Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, dün 119 dolara ulaşmıştı.