birgün

13° HAFİF YAĞMUR

Tam kapanmada alkol satışına yasak: Sosyal medya #alkolümedokunma diyerek tepki gösterdi

Alkol satışı yasağı, Erdoğan'ın açıkladığı "tam kapanma" kararının ardından yeniden gündem oldu. Konu hakkında bir süre belirsizlik oluşurken, İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, tedbirler süresince alkol satışının yapılamayacağını söyledi. Twitter'da #alkolümedokunma etiketi ilk sıraya yerleşti.

GÜNCEL 27.04.2021 09:21
Tam kapanmada alkol satışına yasak: Sosyal medya #alkolümedokunma diyerek tepki gösterdi
Abone Ol google-news

Kabine toplantısında alınan 'tam kapanma' kararı ardından İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelge, alkol satışı yapılıp yapılmayacağı hakkında belirsizlik yarattı. Tekel bayilerinden ve Cumhurbaşkanlığı'nı takip eden gazetecilerden farklı açıklamalar gelirken son olarak İçişleri Bakanlığı'ndan, tedebirler süresince alkol satışının yasak olacağı açıklaması yapıldı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün (26 Nisan) gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından kameraların karşısına geçerek, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan itibaren, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde “tam kapanmaya” geçildiğini açıkladı.

Kapanma kararının ardından hafta sonu sokağa çıkma yasağı olan günlerde uygulanan “alkol satışı yasağı” yeniden gündeme geldi.

"Tam kapanma" kararının ardında 17 gün boyunca da alkol satışı yasağının olup olmayacağı tartışılırken, Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş sosyal hesabından yaptığı açıklamada genelge sonrası tekel bayilerinin de kapanma süresi boyunca 10.00-17.00 arasında açık olacağını, yasak kapsamında olmadığını duyurdu. Aybaş, "Bizler açığız sabah 10:00 açlış akşam 17:00 kapanış" dedi.

Aybaş, bir diğer paylaşımında, "Alkollü içkiler satışı yasal ürünlerdir. Hükümet yetkililerinden sağ duyu, hoşgörü, dini bağlamda açıklama filan beklemiyoruz. Satışı yasal bir ürün Kanuna aykırı bir şekilde yasaklanamaz. Bu yetki saptırmasıdır. Vatandaş evinde ister içer ister içmez" ifadelerini kullandı.

SERKAN KAYA: ALKOL SATIŞI YASAK

Cumhurbaşkanlığı muhabiri Serkan Kaya ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, alkol satışının yasaklandığını söyledi. Genelgede özel bir madde olmamasına rağmen Kaya'nın paylaşımı sonrası alkol satışında belirsizlik yaşandığı öğrenildi.

'DURUM BELİRSİZ'

Gelişmelerin ardından bir paylaşımda daha bulunan Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, " Genelgede alkol satışı yasak diye bir ibare madde dahi yok.Malesef üzülerek söylüyorum 17 mayısa kadar ülke genelinde pandemi ve Ramazan ayı bahanesi ile alkol satışı yasaklanmıştır. Bu yapılan özel yaşama,yeme içme kültürüne karşı açıkça darbedir. Corona bahane yasaklar şahane" dedi.

Aybaş ayrıca kendilerine resmi kanaldan yasak kararı iletilmediğini, ancak önceki kısıtlamalarda mülki idarenin keyfi kararıyla satışın yasaklandığını, şu anda durumun belirsiz olduğunu, gelişmelere göre açıklama yapacaklarını bildirdi.

GENELGEDE ÖZEL MADDE YOK

Genelgede tekel bayilerine ve alkol satışına ilişkin özel bir madde bulunmazken, marketlere ilişkin şu ifadeler yer almıştı:

"Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır."

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: ALKOL SATIŞI YAPILMAYACAK!

Konu hakkındaki belirsizlik ardından İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ‘tam kapanma’ süresince alkol satışı yapılamayacağını açıkladı.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Bakanlık’tan üst düzey bir yetkili, alkol satışı yasağı uygulamasının 17 günlük kapanma süreci boyunca geçerli olacağını bildirdi. Yetkili, Tekel bayileri marketlerde alkollü içki satış yapılamayacağını belirtti.

SOSYAL MEDYADAN BÜYÜK TEPKİ

Alkol yasağı iddiaları ardından sosyal medya kullanıcıları duruma büyük tepki gösterdi. Konu henüz netleşmemiş olsa da Twitter kullanıcıları, uygulamanın AKP'nin gerici hedefleri doğrultusunda hayata geçirildiğini belirtiyor. Twitter'da, #alkolümedokunma etiketi, Türkiye gündeminin ilk sırasına yerleşti.

Sosyal medyada yükselen tepkilerden bazıları şöyle:

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol