birgün

18° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 17.05.2021 07:24

‘Tanıdıklar’ için keyfi süre uzatma yetkisi

‘Tanıdıklar’ için keyfi süre uzatma yetkisi

NURCAN GÖKDEMİR

AKP milletvekillerinin imzalarıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan ve önümüzdeki günlerde gündeme gelmesi beklenen Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin kanunlarda ve Bir KHK’de değişiklik yapan yasa teklifiyle AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, üç kalkınma idaresinin görev sürelerini beşer yıllık dönemler halinde üç kez uzatma yetkisi veriliyor.

Kamu yatırımlarına gereksinim olan bölgelere bir plan ve proje kapsamında yönlendirilmesi, bu bölgelerdeki tüm kamu yatırımlarının sorumlu bir muhatap tarafından izlenmesi ve koordine edilmesi amacıyla kurulan idarelerin görev süreleri 8 Haziran 2021’de doluyor.

AKP’li isimler tarafından yönetilen ve 'iktidarın arka bahçesi' olarak nitelendirilen idarelerin görev sürelerinin Cumhurbaşkanı tarafından toplam 15 yıl daha uzatılmasına olanak sağlanıyor.

Görev süreleri uzatılacak Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP), Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) ile Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (DOKAP) üçü de AKP’liler tarafından yönetiliyor.

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYIYDI

Erzurum merkezli kurulan ve bölgedeki 15 ilin bağlı bulunduğu Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na, Atatürk Üniversitesi’ndeki görevinden istifa ederek 2015 seçimlerinde AKP’den Erzincan Milletvekili Aday Adayı olan Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 4 Ağustos 2020’de atandı. Aday gösterilmeyen Demirdöğen, önce 2016 Aralık ayında Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği’ne atandı, oradan da DAP’ın başına getirildi.

KOP’TA ESKİ BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ

Görev süresi uzatılacak ve sekiz ili kapsayan Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı görevinde de son yerel seçimlerde AKP’den Karaman Belediye Başkan Adayı olan ancak seçilemeyen Mahmut Sami Şahin bulunuyor.

2014 yerel seçimlerinde Meram Belediye Meclis üyesi seçilen Şahin, 2019’a kadar beş yıl süreyle Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği ve Konya Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. Erdoğan, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Karaman Belediye Başkan adayı olan ancak seçilemeyen Şahin’i, kalkınma idaresi başkanlığı koltuğuna oturttu. Teklifin TBMM’de kabul edilmesi durumunda görev süresi uzatılacak olan Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nı da yine bir AKP’li, Hakan Gültekin yönetiyor.

2002 yılında AKP Ardeşen ,lçe kurucuları arasında yer alan Hakan Gültekin, 6,5 yıl AKP Ardeşen İlçe Başkanlığı görevini yürüttü. 2009-2013 yılları arasında AKP Rize İl Başkanlığı’nda İl Teşkilat ve İl Seçim İşleri Başkanlığı görevinde bulundu. 2009-2014 yılları arası Rize İl Genel Meclis Üyeliği ve Rize İl Genel Meclisi Başkanlığı görevinde bulunan Gültekin, 31 Mart 2014 yerel seçimlerde Ardeşen Belediye Başkanı seçildi ve 2019 yerel seçimlerine kadar bu görevde bulundu.

Bir ihale nedeniyle silahlı saldırıya uğrayan, bir arazi nedeniyle de mahkemelik olan Gültekin başkanlığa aday gösterilmedi ancak 24 Ekim 2020’de DOKAP’ın başına getirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol