birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 23.07.2017 08:33

Tansu Çiller önce faili meçhul cinayetlerin hesabını versin!

Tansu Çiller önce faili meçhul cinayetlerin hesabını versin!

ZEYNEP KURAY

Türkiye’nin en kanlı dönemi olarak hafızalara kazınan 1990’lı yıllarda Başbakan olan Tansu Çiller’in 15 Temmuz anmalarında devlet protokolünde yer alıp, mahkemelerde ancak tanık sıfatıyla ifade vermesine tepkiler sürüyor.

BirGün’e konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Sekreteri Leman Yurtsever, Çiller’in Başbakan olduğu dönemde748 insanın gözaltında kaybedildiğini ve binlerce “faili belli” cinayet işlendiğine dikkat çekerek, Çiller’in yerinin anma protokolleri değil mahkemelerde sanık sandalyesi olduğunu söyledi.

Yurtsever, “Kürdistan’da evler yakıldı, köyler boşaltıldı, insanlar öldürüldü, kaçırıldı. Ve Tansu Çiller o dönemde çok övünerek bütün bunları devlet adına yaptığını açıkça beyan etti” dedi. “Çiller derin devlet görüntüsüdür; beyaz Toros’ları hatırlatır” diyen Yurtsever, AKP’nin uygulamalarının 1980’leri de geçtiğini; Kenan Evren dönemi nasıl ki tarihin kara sayfalarında yerini aldıysa, AKP iktidarı uygulamalarının da aynı akıbete uğrayacağını vurguladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız