birgün

15° AÇIK

BİRGÜN EGE 30.04.2021 11:16

Tarih kokan Foça ranta açılmayacak

İki yıl önce gerçekleşen yerel seçimde göreve başlayan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Foça’nın beş bin yıllık bir tarihi olduğunu ve Foça’nın ranta açılmaması için mücadele edeceklerini söyledi.

Tarih kokan Foça ranta açılmayacak

Berkay SAĞOL

31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde yüzde 56 oy oranıyla seçilen Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, stratejik plan ile çalışmaya başladıklarını ve kent dokusunu koruma anlayışıyla ilerlediklerini söyledi.

Pandeminin özellikle Foça gibi küçük ölçekli belediyeleri daha da olumsuz etkilediğini belirten Gürbüz “Her şey yarın düzelecekmiş gibi çaba sarf ediyoruz ama her gün yeni bir şey çıkıyor. Bu süreçte bir ilin başına gelebilecek her şey geldi. Foça gibi kıyı kesiminin balıkçılık ve turizm, iç kesiminin ise çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan bizim gibi küçük ilçede sıkıntılar yaşıyoruz. Bir yandan hem otellerin, turizmin ve teknelerin işlevliğini kazandırmak lazım hem de hayvancılık ve çiftçilik yapan vatandaşlarımıza da maksimum desteği sağlamaya çalışıyoruz. Şu an Türkiye’de öyle bir döneme geldik ki, insanların sağlığı var ama yemek yiyecek parası yok. Bunları dengelemek lazım. Aşılamanın bir an önce bitmesi gerekiyor ki bizler de ona göre çalışmalarımızı yapabilelim. Önceliğimiz turizm ve esnafın kazanması ama toplum sağlığı hepsinden önce geliyor” dedi.

Foça Fransız Tatil Köyü için turizmle ilgili yapılacak olan bütün faaliyetleri belediye olarak destekleyeceklerini dile getiren Gürbüz “Turizm haricinde bir şey yapılmaya çalışılırsa belediye olarak gücümüzü kullanarak karşısında duracağız. İsteğimiz yıllardır kapalı duran bu tesisin, turizm işletmeciliğini bilen, deneyim sahibi yatırımcıların ihaleye katılımları sağlanıp kapılarının açılması ve Foça’mızın yeniden bir turizm destinasyonu haline gelmesi. Pandemi sürecinden çıktıktan sonra ülkemize ekonomik anlamda fayda sağlayacak bu yatırımın gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

Foça’nın koruma amaçlı imar planı hakkında da bilgi veren Gürbüz, şunları söyledi: “Burası 5 bin yıllık tarihi olan belli medeniyetlerin ilk kez kurulduğu bir ilçe. Baktığımızda Foça tarih diyoruz, her şey diyoruz, medeniyet diyoruz. Bunlara rağmen kimsenin aklına koruma amaçlı imar planı yapmak gelmemiş. Bugün baktığımızda reklam ilanlarının rezilliği ortada. Koruma Amaçlı İmar Planı Foça’nın tamamını kapsıyor. Oraları daha çok korumayı amaçlıyoruz. Dikey bir büyüme gerekirse yatay büyüme için bir plan hazırlandı. O plan dahilinde de Foça bundan 50 yıl sonra da aynı kalacak. Herhangi bir şekilde ranta açılamayacak. Foça böyle güzel, böyle kalması için mücadele edeceğiz. Çocuklarımıza bırakacağımız bir miras olarak görüyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol