birgün

2° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 19.12.2020 12:17

Tarihi bölgede ağaç kesilmesine tepki

Edirne'de Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı tarihi bölgede hesapsız ve denetimsiz bir şekilde ağaç kesilmesi tepki çekti.

Tarihi bölgede ağaç kesilmesine tepki

Edirne’de tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’ndeki Tavuk Ormanı’ndaki ağaçların kimliği belirsiz kişilerce kesilmesine sivil toplum örgütleri tepki gösterdi.

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Bisiklet Topluluğu Koordinatörü Esra Bursalı, ağaçların hesapsızca ve denetimsizce kesilmesinin kendilerini çok üzdüğünü ifade etti.

Bursalı, “Buraya ziyarete geldiğim her seferde, el arabalarıyla taşınan yaş ağaçlar görüyorum ve çok üzülüyorum. Müdahale edemiyoruz. Bunun denetim altında tutulmadığını anlayamıyorum” diye konuştu.

Edirne Doğa Sporları Kulübü Başkanı Fatih Altun ise sadece, kendi tespit ettikleri yeni kesilmiş 23 yeni ağaç olduğunu kaydederek, şunlar söyledi:

“Daha da fazla var da içerilere girip göremedik. Dolayısıyla belki de 30 - 40 tane yeni kesilmiş, onun 2 - 3 katı da eski kesilmiş ağaçlar var. Bunların niçin kesildiğini anlamakta güçlük çekiyoruz çünkü içeride kendiliğinden, rüzgar nedeniyle devrilmiş ağaçlar var ve bunlar kuru odun olmak için oldukça uygun ama bunları kullanmak yerine bu gibi ağaçların alınmasının sırrını çözemedik.”

DHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol