birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 17.06.2021 07:18

Tarihi buluşmada diplomatik mesaj

ABD ve Rusya liderleri dün Cenevre’de bir araya geldi. Villa La Grange’de görüşen Joe Biden ve Vladimir Putin, diplomatik söylemleri tercih ederek iki ülke arasındaki ilişkilerin en düşük seviyede olduğunu kabul etti.

Tarihi buluşmada diplomatik mesaj

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden arasında günlerdir beklenen Cenevre zirvesi her iki tarafın da ikili ilişkilerin dibe vurduğunu kabul ettiği bir dönemde yapıldı. Biden’ın sekiz günlük Avrupa ziyaretlerinin son gününde, İsviçre’nin Cenevre kentindeki Villa La Grange’de dün yapılan zirve toplam üç buçuk saat sürdü. Beyaz Saray, Putin ve Biden’ın planlandığı gibi iki değil, bir genişletilmiş toplantı yaptığını duyurdu. Villa La Grange’nin kütüphanesinde bir araya gelen iki lider, görüşme öncesi basına diplomatik mesajlar verdi.

Biden’a hitaben konuşan Putin, “Üstünde çalışmamız gereken pek çok konu olduğunu biliyorum. İlişkilerimizdeki sorunlar, en üst düzeyde yapılacak bir görüşmeyi gerektiriyordu. Umuyorum ki bugünkü görüşmemiz verimli geçecek” dedi. Rusya-ABD ilişkilerinde pek çok sorunun bulunduğunu söyleyen Putin, bir araya gelmelerine ilişkin inisiyatif aldığı için Biden’a teşekkür etti. Biden ise buna karşılık yüz yüze görüşmenin yararlı bir yöntem olduğu kaydederek “Rusya ile karşılıklı menfaatimiz olan alanları belirlemeye çalışacağız” dedi. Cenevre Zirvesi, Biden’ın başkanlık görevine geldiğinden bu yana liderlerin ilk yüz yüze görüşmeleri olmasının yanı sıra 1985’ten sonra kentte düzenlenen ikinci ABD-Rusya zirvesi olarak da önem taşıyor.


UZLAŞILAN KONULAR

Liderler görüşme sonrası ayrı ayrı basın toplantısı düzenledi. Sputnik’in haberine göre, üç buçuk saat süren görüşme sonrası Putin, şu mesajları verdi:
Ukrayna meselesini çok geniş şekilde olmasa da ele aldık. Biden, Donbass’taki sorunların Minsk anlaşmaları temelinde çözülmesini kabul etti.

Biden, Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın (START-3) uzatılması konusunda sorumlu ve zamanında bir karar aldı. Rusya ve ABD’nin stratejik istikrarın sağlanmasında sorumlulukları var.

İki ülke, uzatılan START-3 anlaşmasında yapılacak olası değişiklikleri görüşmeye başlayacak.

Siber güvenlik konusunda istişarelere başlamak için Biden ile anlaştık.

Aleksey Navalnıy, Rusya yasalarını ihlal ettiğini biliyordu. Hakkında arama kararı varken Rusya’ya gelen Navalnıy’ın tutuklanmak istediğinden eminim.

MUCİZE BEKLEMEYİN

ABD ve Rusya basını dün görüşmeye ilişkin dikkat çeken yazılara yer verdi. ABD basınının önde gelen yayınları, zirvede büyük bir gelişme olmayacağını ifade etti. Washington Post, Biden’ın Putin’i siber saldırılar, insan hakları ve seçimlere müdahale gibi birçok konuda zorlayacağını ancak Putin’in bu suçlamaları kabul etmeyeceğini, böylece de zirvenin çıkmazda olduğunu savundu. Rus basınının da Biden’a karşı yumuşak bir dil kullandığı gözlemlendi. Rusya’nın resmi yayınlarından Russia Today’de, “Biden-Putin zirvesi eğer Washington iç siyaseti kapıda bırakabilirse barış ve istikrar için şans” başlığıyla yayımladığı haberde, “Her iki taraf da bir atılım şansını küçümsese de, yüksek umutlar ve gerçekçi olmayan beklentiler, birçok gözlemcinin hala bir mucize beklediği anlamına geliyor” görüşleri yer aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol