birgün

7° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 02.01.2021 12:31

Tarihi karar: ABD Kongresi yolsuzluk paralarına dur dedi

Tarihi karar: ABD Kongresi yolsuzluk paralarına dur dedi

Dış Haberler Servisi

ABD'de yolsuzlukla mücadele amacıyla Kongrede yeni kabul edilen düzenlemeyle paravan şirketlerin ülkede faaliyet göstermesi yasaklandı.

"Tarihi" olarak değerlendirilen yeni düzenleme, ABD ordusuna bütçe tahsis eden yıllık Milli Savunma Yetki Kanunu kapsamında yer aldı ve Cuma günü kongrede veto edilemeyecek bir çoğunlukla kabul edildi.

Yeni kurallar kapsamı altında, artık firmalar hazine departmanının Mali Suçlar birimine "intifa hakkı" (gelirlerden kimin yararlandığı) bilgisi sağlamak zorunda olacak.

‘TARİHİ KARAR’

Suç kapsamındaki fiiller ve yolsuzluğa bulaşmış yabancı yetkililerin elde ettiği gayrı meşru gelirlerin kullanılmasını amaçlayan paravan şirketler de bu düzenlemeyle yasaklanıyor.

Bu yasanın kongrede kabul edilmesi için uzun süredir lobi çalışması yürüten Uluslararası Şeffaflık grubu, bu yeni yasayı "tarihi" olarak değerlendirerek, "ABD kongre tarihinde yolsuzlukla mücadele için geçirilen en önemli önlemlerden biri olarak" nitelendirdi.

Kaynak: Independent

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol