birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 04.09.2020 14:01

Tarihi surlara spreyle Nazi sembolü çizdiler

Bursa’da 2 bin yıllık tarihi surlara ‘Nazi’ işareti çizildi. Yurttaşlar yaşanan duruma tepki gösterdi.

Tarihi surlara spreyle Nazi sembolü çizdiler

Bursa'nın İznik ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday olan 2 bin yıllık tarihi surlar sprey boyalı saldırıya uğradı. ‘Nazi’ işareti çizilen ve çeşitli yazılar yazılan surlardaki tahribata yurttaşlar isyan etti.

DHA'da yer alan habere göre, İznik ilçesindeki 2 bin yıllık kral kapısı, kimliği belirsiz kişi veya kişilerin spreyli saldırısına uğradı. Sprey boya ile tarihi surların üzerine çeşitli yazılar yazılırken, aynı zamanda 'Nazi' simgesinin çizilmesi de dikkat çekti.

DAHA ÖNCE DE SALDIRIYA MARUZ KALMIŞ

Tarihi surlar, daha önce de sprey ile çeşitli saldırılara maruz kalmış ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı özel ekip tarafından temizlenmişti.

Yurttaşlar da yaşanan druma tepki gösterdi. İznik’te turizm işletmecisi Ali Karaman, “İki bin yıllık tarihi kral kapısının önündeyiz. Bir turizmci olarak yine üzgünüz. İznik'in 4 tarafı surlarla çevrili ama maalesef yine surları boyadılar, kirlettiler ve zarar verdiler, hatta Nazi işaretleri de yaptılar. Bazıları aşklarını buraya yazmışlar keşke aşkına bir çiçek gönderseydi bunu yapmasaydı” dedi.

tarihi-surlara-spreyle-nazi-sembolu-cizdiler-776920-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol