birgün

25° AZ BULUTLU

YAŞAM 27.05.2018 08:26

Tarık Akan’ın balmumu figürü Madame Tussauds İstanbul’da

Tarık Akan’ın balmumu figürü Madame Tussauds İstanbul’da

Türk sinemasının efsane oyuncuları arasında yer alan iki yıl önce kaybettiğimiz sanatçımız Tarık Akan’ın figürü 25 Mayıs günü düzenlenen lansmanla İstiklal Caddesi üzerindeki Grand Pera’da bulunan Madame Tussauds İstanbul’daki yerini aldı. Sanatçının çocukları Barış Üregül, Özgür Üregül ve Özlem Üregül’ün katılımıyla, yoğun ilgi içerisinde geçen etkinlik duygu dolu anlara sahne oldu. Tarık Akan’ın hayattayken yakın dostu olan oyuncu Selçuk Yöntem de bu anlamlı günde davetliler arasındaydı.

Madame Tussauds İstanbul’a gelen taleplerin değerlendirilmesiyle figür yapımı için sanatçının ailesiyle iletişime geçen Madame Tussauds yetkilileri, alınan olumlu dönüş sonrası Aralık 2017’de Tarık Akan’ın figür yapım çalışmalarına başladı. Figürün yapım süreci hakkında Merlin Entertainments Grup Genel Müdürü Sarper Hilmi Suner “Madame Tussauds İstanbul’a her sene yeni figürler ekliyoruz ve bu kez Türk Sineması’na büyük değerler katmış oyuncumuz Tarık Akan’ı, ailesinin büyük desteğiyle burada sevenleriyle buluşturduk. Figür ailesinin isteğiyle 2000-2010 yılları arasındaki görünümünde yapıldı. Londra stüdyomuzda 1 yıldan uzun süren çalışmalara rehber olması için çok fazla arşiv taraması yapıldı ve üzerindeki takım elbise ve ayakkabı sanatçının ailesi tarafından figürde kullanılmak üzere Madame Tussauds İstanbul’a bağışlandı.”

Tarık Akan’ın oğlu Barış Üregül duygularını şu sözlerle ifade etti: “Öncelikle Madame Tussauds İstanbul’a çok teşekkür ederiz. Babamızı bu kadar gerçekçi görmek bizi çok duygulandırdı. Şimdiye kadar babamın birçok heykeli yapıldı ama hiçbiri bu kadar gerçekçi değildi. Babamızı sevenleri ile buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız