birgün

21° AÇIK

GÜNCEL 02.04.2018 08:38

‘Tarikat yurtlarını mühürleyin’

‘Tarikat yurtlarını mühürleyin’

BirGün ANKARA

Ankara Valiliği’nin Halkevleri’nin Batıkent ve Seyran Umut şubelerini ve Mamak’ta bulunan Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni “izinsiz eğitim öğretim faaliyeti yapmak” gerekçesiyle mühürlemesine CHP’li Gaye Usluer’den sert tepki geldi.

CHP Parti Meclisi üyesi ve Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer Ankara’da Halkevleri şubelerinin mühürlemesini protesto eden bir açıklama yayınladı. Usluer yaptığı açıklamada, iktidarın kendine muhalif bütün çevreleri çeşitli bahanelerle sindirmeye çalıştığını söyledi.

“Halkevleri’ni değil kaçak tarikat yurtlarını mühürleyin” diyen Usluer açıklamasında şunlara yer verdi:

“Müfredat değişikliğiyle eğitimin içeriğini gericileştiren, ders kitaplarına cihadı yerleştiren; kitapları gerici, cinsiyetçi, bilim dışı kavramlarla dolduran; imzaladığı protokollerle okulların kapılarını cemaat ve tarikatlara açan AKP iktidarı, bilimsel- laik eğitim mücadelesini büyüten Halkevleri’ni hedef almaya devam ediyor.

Bugün izinsiz eğitim öğretim faaliyeti sürdürdüğü bahanesiyle, Batıkent Halkevi, Keçiören Halkevi, Seyran Umut Halkevi, Mamak Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni hiçbir tebligat yapmadan, şube yöneticileri olmadan Valilik kararı ile mühürlediler. Bu mühürlerin ne anlama geldiği, AKP’nin ne yapmaya çalıştığı ortadadır; bilimden yana bir kuşak yetiştirilmesini engellemek.

Özgür düşünmeyi, hayata eleştirel bakabilmeyi temel alması gereken eğitim sisteminin, her geçen gün bu özelliklerini yitirmesine ve geleceğimizin karartılmasına karşı mücadele eden Halkevleri’nin yanındayız.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız