AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, başörtüsüne ilişkin anayasa değişiklik teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu. Zengin ayrıca, tarikatta çocuk istismarı skandalına ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kurulacağını bildirdi.

'Tarikatta çocuk istismarı' skandalı hakkında Meclis Araştırma Komisyonu kurulacak

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, beraberindeki kadın milletvekilleriyle birlikte başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği teklifi için TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Zengin açıklamasında, "AK Parti, MHP ve BBP'den 336 vekilin imzasıyla biraz sonra Meclis Başkanı'na sunacağız. Başörtüsü meselesine, bir bez parçası diyenler bu konuyu hiç anlamamışlardır. Bunun nasıl bir travma olduğunu anlayamaz" dedi.

"90'lara geldiğimizde bizler başka boyuta geçtik" diyen Zengin, şöyle devam etti: "Nihayetinde diyebilirim ki, dini hassasiyeti olan insanlar için biz başörtülü kadınlar birer işarettik. Bu anayasa teklifi Meclis'ten geçse de biz bunları anlatmaya devam edeceğiz. 'Helalleşelim olsun bitsin' edasını çok alaycı buluyorum. Bu konunun hiç anlaşılmadığını düşünüyorum. Bu konuyla ilgili en çok arzu ettiğimiz şey anlaşılmak. Biz özellikle siyasetin gücüyle bu problemi aslında çözmüştük. Türkiye'de kanun olarak başörtüsünü yasaklayan bir kanun zaten yoktu. Temel bazı temel haklardan istifade etmek istediğimizde ortaya çıkıyordu."

"Gelin anayasa teklifine destek verin" çağrısında bulunan Zengin, "TBMM'ye yakışan budur. Bu Meclis'in onurudur. Bu anayasa değişikliği çok önemlidir. Hayatımızın bir 30 senesini bir daha çöpe atar mısınız? Hayır derler. Bu 30 yılda çok şey öğrendik. Türkiye'de kadınlarda erkekler de çok şey öğrendi. Bunu hayati bir mesele olarak görüyoruz. Biz başı açık ve başı kapalı kadınların özgürlüğü için bu teklifi veriyoruz" diye konuştu.

CHP'NİN TEKLİFİNİ HEDEF ALDI

CHP'nin başörtüsüne ilişkin kanun teklifini hedef alan Zengin, şunları ifade etti: "Kanunla verdiğinizi kanunla alıyorsunuz. Anayasa ile verdiğiniz şeyi kanun ile alamazsınız. Kanunların içeriği var. Kanun metnini okumuşsunuzdur CHP'nin verdiği. İçinde çok da yasaklamaya kapı açan maddeler var. Sonuç olarak CHP'nin kanun teklifine siyaseten değil, hukuk mantığıyla hayır diyoruz. İçeriğine toptan hayır diyoruz. Neden CHP böyle bir kanun teklifi verme ihtiyacı duydu? Sebebi, 'biz önceden çok düşmanlık ettik, biz vazgeçtik ama sözlerimiz itibar görmüyor'. Bunlara 'Size güvenmiyorlar. Yazılı bir şeylere ihtiyacınız var' dediler."

ÇOCUK İSTİSMARI SKANDALI: ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULACAK

BirGün'ün ortaya çıkardığı 'tarikatta çocuk istismarı' skandalına ilişkin gelen bir soruya yanıt veren Zengin, "Hem Grup Başkanımız İsmet Yılmaz Bey ile hem de sayın Cumhurbaşkanımız ile görüştüm ve onların da bilgisini alarak araştırma komisyonu kurmaya karar verdik. Bütün siyasi partiler olarak bunu kuracağız" dedi.

BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ MECLİS BAŞKANLIĞI'NA SUNULDU

Basın toplantısındaki açıklamaları sona eren Zengin, başörtüsüne ilişkin anayasa değişiklik teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.